„Jak pradziadek pogonił bolszewika… 100 lat Bitwy Warszawskiej w zbiorach WBP”

fot. nadesłane
Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej są szczególnym wydarzeniem w kalendarzu imprez Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi - instytucji powołanej w roku 1917 jako pomnik ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Niemal wszystkie kluczowe wydarzenia sierpnia 1920 mają związek z Józefem Piłsudskim, a jego rola w zwycięstwie Polski nad bolszewikami jest niepodważalna. Musimy jednak pamiętać, że działania wojenne i zwycięstwo oręża polskiego nad Armią Czerwoną to tematyka bardzo złożona, wielowymiarowa, budząca nawet pewne kontrowersje i spory interpretacyjne wśród historyków.
REKLAMA
Istnieje wiele opracowań omawiających strategiczny geniusz Marszałka i jego współpracowników, dowódców Wojska Polskiego, których dziełem były plany obrony Warszawy. Do tych dokumentów dotrzeć można bez większych trudności. Musimy jednak pamiętać, że w zbiorach Biblioteki znajduje się wiele publikacji, opisujących te dramatyczne dni, po które czytelnicy sięgają rzadko, nie uświadamiając sobie z jak rozległym zagadnieniem mają do czynienia. Część prezentowanych  na wystawie zbiorów, z racji daty wydania podlega specjalnej ochronie i udostępniana jest wyłącznie w czytelniach Biblioteki.

Intencją twórców wystawy jest zaprezentowanie zbiorów WBP dotyczących Bitwy Warszawskiej, począwszy od dokumentów najstarszych wydanych na przełomie 1920 i 1921 roku, aż po nowości opublikowane w jubileuszowym roku 2020. Ekspozycję tworzą wydawnictwa książkowe, czasopisma, dokumenty kartograficzne, ikonograficzne oraz dokumenty elektroniczne.

Całość materiału podzielono na grupy tematyczne. Czytelnicy odnajdą tu informacje dotyczące przyczyn konfliktu polsko-bolszewickiego, przebiegu walk w sierpniu 1920, głównych postaci ze strony polskiej i bolszewickiej, a także  dokumenty wskazujące na ofiarność i zaangażowanie społeczeństwa oraz takie, które omawiają kwestie stricte wojskowe związane z sytuacją żołnierzy polskich na froncie, ich uzbrojenie, itp. Każde z wyodrębnionych na wystawie zagadnień może stać się inspiracją do pogłębienia studiów nad historią Cudu nad Wisłą.

Na wystawie szczególnie wyeksponowano bohaterstwo łodzian i mieszkańców regionu łódzkiego w czasie walk na przedpolach Warszawy. Zwiedzający odnajdą tu dokumenty i materiały ikonograficzne związane ze Stefanem Pogonowskim, Aleksandrem Napiórkowskim, ks. Ignacym Skorupką oraz Janem Kowalewskim – genialnym kryptologiem, którego wiedza i refleks pozwoliły zmienić przebieg obrony stolicy.

Poza dokumentami tworzącymi ekspozycję, Biblioteka posiada w swojej kolekcji pokaźny zbiór materiałów, dzięki którym czytelnicy mogą pogłębić wiedzę w każdym, nawet bardzo niszowym zakresie tematycznym.

Wszelkiej pomocy w dotarciu do dokumentów związanych z Bitwą Warszawską udzielają pracownicy Działu Informacji Naukowej WBP. Tel. 42 6630333, mail: informacja@wbp.lodz.pl.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wystawą „Jak pradziadek pogonił bolszewika… 100 lat Bitwy Warszawskiej w zbiorach WBP” w dniach 10.08-04.09.2020 r.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
59414
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-04-11 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-09 16:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-09 19:30
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-05 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany