10 październik 2019

Promocja książek „Potargane życie Światka” poświęconej Światopełkowi Karpińskiemu i „Wołyń. Świadkowie mówią”

fot. nadesłane
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zaprasza na spotkania.
REKLAMA
16 października 2019 r. o godz. 17.00

Spotkanie z Andrzejem Sznajdrem i promocja książki „Potargane życie Światka” poświęconej Światopełkowi Karpińskiemu (1909-1940).Prowadzenie spotkania: Magdalena Binkowska

Światopełk Karpiński, zwany Światkiem - poeta i satyryk, urodzony w Łasku, zmarły w Wilnie. Był związany także z Łodzią, gdzie dorastał, podejmował pierwsze próby literackie i odbył służbę wojskową.

Andrzej Sznajder– absolwent germanistyki Uniwersytetu Łódzkiego, dziennikarz, eseista, pisarz, tłumacz literatury niemieckojęzycznej.

Książkę wydała Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, we współpracy z Biblioteką Publiczną im. Jana Łaskiego Młodszego w Łasku.


17 października 2019 r., godz. 17.00

Spotkanie z Miłoszem Sochą i promocja książki „Wołyń. Świadkowie mówią”.

„Wołyń. Świadkowie mówią” - to zbiór wywiadów z ludźmi, którzy przeżyli mordy ludności polskiej na Kresach Wschodnich. Autor – Miłosz Socha – po latach zadał starszym osobom pozornie proste pytanie: „Czy może Pan/Pani opowiedzieć mi historię swojego życia?”. Ta prośba zabierała spokój z twarzy rozmówców. Powracały dramatyczne wspomnienia, kiedy to uciekając przed śmiercią, często musieli pozostawić najbliższych członków rodziny. Dziś nie wiadomo nawet gdzie – i czy w ogóle – zostali oni pochowani z należytym szacunkiem. Książka zawiera unikalne zdjęcia samych bohaterów oraz miejsc, które zmuszeni byli opuścić.

Książkę polecają:
  • DoRzeczy
  • Historia
  • Kresy24.pl
  • dziennik.pl
  • Telewizja Republika.

Miłosz Socha jest absolwentem socjologii na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego oraz doktorantem socjologii w Katedrze Socjologii Organizacji i Zarządzania.

W 2012 roku napisał pracę magisterską pod tytułem: „Doświadczenie mordów na Ziemi Wołyńskiej, jako przykład wpływu traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa na kształtowanie się potocznej pamięci zbiorowej”.

Miłosz Socha ma kresowe korzenie i właśnie w pochodzeniu przodków należy upatrywać źródeł zainteresowania tematyką wołyńską. Materiał do przygotowania książki czekał w szufladzie kilka lat. W 2019 roku, pod wpływem swojej Babci Stanisławy, która przeżyła rzeź wołyńską, Autor poczuł się gotowy do działania, którego efektem jest właśnie książka:
„Wołyń. Świadkowie mówią”.


Wstęp wolny. Zapraszamy.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
59414
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-04-11 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-09 16:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-09 19:30
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-05 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany