Rusza 23. Fotofestiwal - ponad 30 wystaw w całym mieście
"Zawsze staramy się nie tylko pokazywać zdjęcia i prezentować ciekawe osobowości ich twórców, ale także zastanawiać się nad tym, po co nam fotografia. W tym roku spoglądamy na wiele osobistych historii twórców, dla których fotografia stała się sposobem na poradzenia sobie z trudnymi emocjami i doświadczeniami. Ale szukamy także mniej osobistych prac, w których artyści używają obrazu, aby opowiedzieć o procesach transformacji i uwalniania z zastałych schematów i struktur, takich jak m.in. patriarchat czy religia" - zapowiedziała Marta Szymańska z rady programowej festiwalu.
Uwalnianie będzie bowiem głównym motywem cyklu wydarzeń poświęconych sztuce fotografii, różnym jej formom i metodom eksponowania. "Uwalnianie jest myślą przewodnią, która łączy 6 indywidualnych wystaw międzynarodowych artystów, zaprezentowanych w centrum festiwalowym" – dodała.
Tradycyjnie już centrum Fotofestiwalu będzie Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, gdzie będzie można oglądać m.in. zdjęcia Martina Kollara – jednego z najważniejszych współczesnych fotografów słowackich, który o doświadczeniu śmierci najbliższej osoby opowiada poprzez własne archiwum fotograficzne w projekcie "Potem".
Również w Art_Inkubatorze zaprezentowane zostaną najnowsze prace Glorii Oyarzabal, hiszpańskiej artystki badającej kwestie dziedzictwa kolonialnego Zachodu. Pochodzący z Meksyku Diego Moreno na ekspozycji "Złośliwe wpływy" chce zaś zwrócić uwagę widzów na chrześcijańskie konteksty i obciążenia tradycyjnej kultury meksykańskiej. Z kolei szwajcarski artysta Lukas Hoffman na abstrakcyjnych obrazach powraca do źródeł fotografii. Jego prace mają bowiem pozwolić widzom na kontemplację i uwolnienie się od codziennego zgiełku.
W takcie Fotofestiwalu zaplanowano też wiele premierowych ekspozycji. Najnowsze prace w Galerii Re:medium przy ul. Piotrkowskiej pokaże Weronika Gęsicka - artystka wizualna, która swój projekt "Encyklopedia" stworzyła w oparciu o zdjęcia stockowe i narzędzia sztucznej inteligencji. We wnętrzach Kamienicy Hilarego Majewskiego swój pierwszy projekt artystyczny po siedmiu latach przerwy – "Dobry żal" zaprezentuje znany z konceptualnej fotografii Przemek Dzienis.
W siedzibie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego artystka wizualna, reżyserka i fotografka polskiej sceny teatralnej Magda Hueckel w kolażach tworzonych na bazie zdjęć z archiwów fotograficznych i gazet, zajmie głos w dyskusji o przedstawieniach kobiecego ciała w naszej kulturze. Natomiast zwieńczeniem 13 lat pracy Grzegorza Wełnickiego z tematem śmierci będzie jego indywidualna wystawa w galerii Szkoły Filmowej.
Podczas Fotofestiwalu w Art_Inkubatorze swoją pierwszą odsłonę będzie też miała wystawa dla dzieci "Fotografia jest wszędzie", dająca pretekst do rozmyślań, jak wyglądałby świat, gdyby fotografia nie została wynaleziona i czego nie wiedzielibyśmy bez fotografii.
Z kolei w Programie Otwartym będącym kolejna część przeglądu światowej fotografii zaprezentowanych zostani sześć projektów wyłonionych spośród 1200 zgłoszeń. To opowieści m.in. o skomplikowanej i trudnej historii reżimu Albanii (Camilla de Maffei, "The Great Father") czy powojennej historii Bośni i Hercegowiny (Adrien Selbert. "The Real Edges"). Z kolei projekt "Atlas krajów, które nie istnieją" włoskiego duetu artystycznego bada pięć regionów, których niepodległość i tożsamość nie została uznana na międzynarodowej arenie.
Fotofestiwal to także kilkanaście wystaw organizowanych przez inne instytucje na terenie Łodzi, zachęcających do odkrywania różnych zakątków miasta podczas wizyt w galeriach i instytucjach – m.in. w Kamienicy Hilarego Majewskiego, Galerii Wozownia, Muzeum Miasta Łodzi.
W programie są także wydarzenia towarzyszące, w tym m.in. 3. Przegląd Uczelni Artystycznych, koncerty, pokazy filmowe i warsztaty. Pełny programu można znaleźć na www.fotofestiwal.com.
Organizatorem cyklu wydarzeń jest Fundacja Edukacji Wizualnej przy wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fabryki Sztuki w Łodzi. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ dki/