Uroczystości upamiętnienia 76. rocznicy powstania w obozie zagłady w Treblince

fot. nadesłane
Piekło płonie, piekło płonie! – krzyczał, uciekając, Samuel Willenberg, uczestnik buntu wznieconego przez więźniów obozu śmierci Treblinka II. Był 2 sierpnia 1943 roku. W 76. rocznicę tych tragicznych wydarzeń Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma organizuje uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince.
REKLAMA
Obóz zagłady Treblinka II wybudowany został przez Niemców w połowie 1942 roku w ramach zaplanowanej akcji, której celem była fizyczna likwidacja ludności żydowskiej. Od 23 lipca 1942 roku, gdy do Treblinki przyjechał pierwszy transport z Żydami z getta warszawskiego, do listopada następnego roku, gdy obóz zlikwidowano, zginęło tam około 900 tysięcy ludzi.

Codziennie na Umschlagplatz zaganiano po pięć, po siedem tysięcy Żydów. Całe składy zatrzymywały się w Małkini, skąd do obozu wpychano po kilka wagonów. Nagie ofiary zaganiano do komór gazowych i truto wydobywającymi się z silników czołgowych spalinami – tłumaczy prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego – Dzisiaj Treblinka jest największym cmentarzem polskich Żydów, największym cmentarzem Warszawy.

2 sierpnia 1943 roku pozostałym przy życiu więźniom udało się wzniecić powstanie, którego celem było zniszczenie ośrodka zagłady. W czasie walk przez okalające obóz zasieki przedostało się najwyżej 300 osób, z których zaledwie kilkudziesięciu udało się zbiec i dożyć końca wojny.

Tegoroczne obchody rozpoczną się 2 sierpnia o godz. 11:00 przed pomnikiem w centralnym miejscu pamięci Muzeum Treblinki. Wezmą w nich udział: gość honorowy – Ada Krystyna
Willenberg, wdowa po Samuelu Willenbergu, wraz z rodziną, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, żydowskich organizacji religijnych oraz społecznych.

Program obchodów:
11:00 – główne uroczystości przed pomnikiem w centralnym miejscu pamięci Muzeum Treblinki. Niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy (1941–1944)
12:00 – otwarcie wystawy czasowej „czy nie wiedzą o tym, że jadą na śmierci?” (cytaty z pism Emanuela Ringelbluma / fotografie Alan Metnick) w budynku Muzeum Treblinki Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach upamiętnienia 75. rocznicy śmierci Emanuela Ringelbluma.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
27485
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-01-02 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-08 17:00
miejsce
Teatr ART.KOMBINAT w kompleksie...
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-08 19:30
miejsce
ArtKombinat Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-09 18:00
miejsce
Teatr DOM, Łódź, ul. Piotrkowska 243
wstęp biletowany