W Teatrze Lalek Arlekin powstaje spektakl O, choroba! Historia do rany przyłóż
Realizatorzy spektaklu, którego premiera odbędzie się 21 września na Dużej Scenie Teatru Arlekin w Łodzi, zapowiadają, że będzie to produkcja wyjątkowa, bo dotycząca chorowania, ale skupiająca się na wątkach nadziei, afirmacji i radości z życia. To one stanowią ważny, choć często niedoceniany, element w procesie leczenia i w radzeniu sobie ze stresem.
Przedstawienie "O, choroba! Historia do rany przyłóż" zostało oparte na wydanym w 2021 roku komiksie autorstwa pisarza Bogusia Janiszewskiego i ilustratora Maksa Skorwidera. Wydawcą książki była m.in. Fundacja Iskierka, która opiekuje się dziećmi chorującymi onkologicznie. Publikacja była konsultowana ze specjalistami z zakresu psychologii, onkologii i hematologii, ale też z dziećmi. Autorzy wykorzystali opowiedziane przez nie historie zmagania się z nowotworem i powrotu do zdrowia; pierwszymi recenzentami byli również dziecięcy podopieczni Fundacji Iskierka.
Spektakl opowiada historię 12-letniej Adeli (w tej roli Klaudia Kalinowska), która ma psa Pusię, brata Olka i kocha taniec. Ale pewnego dnia wszystko się zmienia, bo do drzwi beztroskiej dotychczas Adeli puka nieproszony gość - choroba. Choroba (jej personifikacją jest ekscentryczna pani w średnim wieku, w którą wciela się Adrianna Maliszewska), przeprowadza bohaterkę przez skomplikowany "plac budowy organizmu, na którym bez przerwy się coś dzieje". Okazuje się, że ciało to zaawansowana maszyna, która czasem ulega awarii.
Odpowiedzialny za reżyserię, adaptację, dramaturgię i ruch sceniczny spektaklu Tomasz Maśląkowski podkreśla, że wiara w walkę o ozdrowienie to często kolejny lekarz - bez niej trudniej jest pokonać chorobę, ból czy strach. Jednocześnie zapewnia, że realizacja w żaden sposób nie umniejsza wagi problemu choroby onkologicznej, ale wprowadza niezbędny dystans, w czym pomagają rozmaite rozwiązania teatru lalek.
Projekt, na który składa się realizacja spektaklu i towarzyszącej mu części edukacyjnej oraz warsztatowej, zakłada ścisłą współpracę ze specjalistami Fundacji Iskierka. Realizatorzy zakładają, że o wszystkim można i warto rozmawiać, szczególnie z dziećmi i z młodzieżą. Strach obu stron jest jak najbardziej uzasadniony - strach zdrowych dzieci, które nie zawsze wiedzą, jak się zachować wobec chorych, jak i strach dzieci chorych przed nieznanym, które je czeka. Teatr Lalek Arlekin pragnie oswoić te emocje.
"Sami autorzy książki przyznają, że gdy przystępowali do jej tworzenia, mieli zupełnie inne wyobrażenie problemu – jak się później okazało – w większości mylne. My już jesteśmy o krok bliżej, bo znamy ich doświadczenia i punkt widzenia samych dzieci" - uważają realizatorzy spektaklu.
Książka "O choroba" otrzymała nagrodę główną w kategorii "Książka dla dzieci 8-17 lat" w XX edycji konkursu "Świat Przyjazny Dziecku" Komitetu Ochrony Praw Dziecka w 2022 roku, nagrodę w plebiscycie blogerów "Lokomotywa" w 2022, wyróżnienie w konkursie Nagrody Polskiej Sekcji IBBY – Książka Roku 2021, nominację do Nagrody Miasta st. Warszawy w 2022 oraz Nagrodę Edytorską Dobre Strony 2021.
Premiera spektaklu, tłumaczona na Polski Język Migowy, odbędzie się we wrześniu, który jest Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów u Dzieci. Tym samym zespół Teatru Arlekin chce zwrócić szczególną uwagę na trudności, z jakimi mierzą się najmłodsi pacjenci onkologiczni oraz ich najbliżsi.(PAP)
agm/ dki/