Wielkanocne pisanki i sztuka ludowa na wystawie w zabytkowym gmachu sejmiku
To pierwsza wystawa zorganizowana we wnętrzach siedziby sejmiku przy ul. Roosevelta 15, będącej symbolem łódzkiego modernizmu. Będzie ją można zwiedzać do 28 kwietnia w godz. 10-18.
Ekspozycję "Tradycje wielkanocne w drodze… 2025" Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi przygotowało z myślą o miłośnikach rękodzieła oraz świątecznych tradycji. Główną częścią wystawy będą ozdoby wielkanocne, w tym przede wszystkim pochodzące z różnych regionów Polski i wykonane rozmaitymi technikami pisanki. Będzie można zobaczyć również pisanki o dużej wartości historycznej, które przeszły prace konserwatorskie oraz dawne pisanki zachowane jedynie fragmentarycznie. Odwiedzający wystawę będą mogli również zaczerpnąć wiedzy o wielkanocnych elementach kultury ludowej oraz znaczeniu symboli związanych z Wielkanocą.
Ekspozycji towarzyszyć będą warsztaty wielkanocne dla najmłodszych "Kolorowa Pisanka", prowadzone przez edukatorów z muzeum. Podczas nich dzieci będą poznawać świąteczne symbole przez zmysły – dotyk, zapach, kolor - oraz stworzą własne przestrzenne pisanki inspirowane łowickimi oklejankami. W programie są też m.in. opowieść o tradycjach, sensoryczne zabawy i kreatywne rękodzieło. To - jak podkreślili organizatorzy warsztatów - doskonały sposób na rozwijanie motoryki, wyobraźni i świadomości kulturowej najmłodszych.
Wstęp na wystawę oraz udział w warsztatach edukacyjnych są bezpłatne. Dodatkowo, grupy zorganizowane będą mogły zwiedzić zabytkowe pomieszczenia sejmiku.
Siedzibą Sejmiku Województwa Łódzkiego od 2023 roku jest dawny budynek bankowy. Gmach przy ul. Roosevelta 15 będący symbolem łódzkiego modernizmu powstał w latach 1910-1911 na zlecenie Towarzystwa Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich, jednej z największych instytucji finansowych z początku XX wieku. Zaprojektowało go biuro architektoniczne Wilhelma Martensa odpowiedzialne za podobne realizacje m.in. w Berlinie i Hamburgu.
Budynek stanowił również scenografię wielu filmów. Realizowane były w nim m.in. takie produkcje jak: "Kurier" Władysława Pasikowskiego, "Tam i z powrotem" Wojciecha Wójcika z Januszem Gajosem i Janem Fryczem w rolach głównych. Gmach był planem zdjęciowym do serialu "Wojenne dziewczyny". W 2007 r. właścicielem zabytku został samorząd województwa łódzkiego i został on zrewitalizowany kosztem 22 mln zł. (PAP)
bap/ aszw/
