Wystawa „Bo więcej waży jedna dobra strofa, niż ciężar wielu pracowitych stronic (Czesław Miłosz) : poezyjne Łódzkie”

Dział Zbiorów Regionalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi prezentuje wystawę „Bo więcej waży jedna dobra strofa, niż ciężar wielu pracowitych stronic (Czesław Miłosz) : poezyjne Łódzkie”, towarzyszącą konferencji „Panorama Literacka Łodzi i Regionu Łódzkiego”. Wystawa i konferencja zorganizowane są z okazji obchodów stulecia województwa łódzkiego.
REKLAMA
Ekspozycja podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich krótko przedstawia wybrane sylwetki poetów ziemi łódzkiej z lat 1919-2019 reprezentujących każdy powiat regionu oraz ich dorobek pisarski w zbiorach WBP. Do tej części ekspozycji wybrano postacie twórców już nieżyjących.

Druga część wystawy to znane i nieznane wiersze o miejscowościach Łódzkiego: rymowane i białe, nostalgiczne i dowcipne, patriotyczne, dziecięce, limeryki i piosenki. Ich autorami są poeci pochodzący z województwa łódzkiego, jak Julian Tuwim czy Tadeusz Gicgier oraz twórcy, którzy nie są związani z regionem, jak Konstanty Ildefons Gałczyński czy Jeremi Przybora. Zaprezentowane teksty zilustrowano karykaturami poetów ziemi łódzkiej autorstwa Sławomira Arabskiego.

Wśród prezentowanej poezji są także utwory bibliotekarzy WBP – Zofii Fiuk oraz Dariusza Staniszewskiego.

Celem wystawy jest zachęcenie potencjalnego czytelnika do zapoznania się z dorobkiem literatów ziemi łódzkiej oraz do chwili zadumy nad ulotnym słowem poety.

Ekspozycja prezentowana jest od  15 listopada 2019 r. do 17 stycznia 2020 r.  na parterze Biblioteki.  Zapraszamy do oglądania!
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
20577
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2020-12-27 16:00
miejsce
Kościół polskokatolicki pw....
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-02 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-08 17:00
miejsce
Teatr ART.KOMBINAT w kompleksie...
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-08 19:30
miejsce
ArtKombinat Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany