Wystawa dzieł japońskiego mistrza Toshihiro Hamano w Muzeum Śląskim
Toshihiro Hamano to mistrz estetyki wabi-sabi, która piękno odnajduje w prostocie i niedoskonałości. Za serię prac „Essence of Japanese Beauty: Tea House and Katsura Imperial Palace”, której część można zobaczyć w Muzeum Śląskim, artysta otrzymał certyfikat i medal Światowego Dziedzictwa Sztuki UNESCO.
„Twórczość Toshihiro Hamano przypomina nam, że pustka nie jest brakiem, lecz przestrzenią pełną potencjału. W harmonii między światłem a nicością odnajdujemy nie tylko piękno prostoty, ale i głębię refleksji, która pozwala zatrzymać się w biegu współczesnego świata i zrozumieć istotę przemijania” – powiedziała dr hab. Sybilla Skałuba z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
W konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie wystawy udział wziął Takayuki Nagai, który z Toshihiro Hamano współpracuje od 45 lat. Zwrócił uwagę, że na tym samym piętrze Muzeum Śląskiego znajduje się wystawa „Bastion. Artyści ukraińscy o wojnie”, a także wystawa poświęcona historii regionu.
„Dzieła Toshihiro Hamano mogą być oazą ciszy, która jako ostatni punkt programu pozwoli nam na uspokojenie się i refleksję” – wskazał Takayuki Nagai.
Poza grafikami Toshihiro Hamano na wystawie znalazł się ogród zen jego projektu, który jest symbolem jedności całego świata. Dominująca na wystawie jest estetyka ceremonii picia herbaty, podczas której wszyscy stają się równi.
Toshihiro Hamano od lat utrzymuje kontakty z artystami w Polsce. W 2018 r. za wkład w sztukę oraz promocję dialogu międzykulturowego został doceniony tytułem profesora honorowego ASP w Katowicach. Jego wystawę w Muzeum Śląskim planowano zorganizować już kilka lat wcześniej, ale przygotowania zatrzymała pandemia COVID-19.
Dla wystawy „Beauty of Japan – Tradition and Modernity” przygotowano aplikację do wirtualnego zwiedzania, dostępną na stronie internetowej Muzeum Śląskiego, a także wirtualny i tradycyjny katalog.
Wystawa Toshihiro Hamano będzie dostępna w Muzeum Śląskim do 9 marca 2025 r.(PAP)
pato/ aszw/