29 listopad 2023

Wystawa stacjonarna: 100 rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi

zdjęcie: Wystawa stacjonarna: 100 rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Z okazji ustanowienia przez Senat RP roku 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej postanowiliśmy przybliżyć czytelnikom naszej książnicy postać i twórczość wybitnej polskiej pisarki. Prócz dobrze znanej poezji przedstawiamy także mniej znane formy działalności Noblistki jak eseistykę, działalność przekładową oraz ilustracje do książek i kolaże.
REKLAMA
Maria Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 r. w Kórniku. Sensem życia Wisławy były kontakty z przyjaciółmi. Oprócz częstych spotkań, Wisława prowadziła z nimi bogatą korespondencję. Do zaufanego grona przyjaciół, oprócz obowiązkowego listu, wysyłała własnoręcznie sporządzone kratki pocztowe. Pierwsze z nich zaczęły powstawać na przełomie lat 60 i 70. Wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek wspomniana wypowiadane zazwyczaj z początkiem listopada zdanie poetki „proszę do mnie nie przychodzić przez kilka dni, bo będę artystką”.  Był to czas w trakcie, którego głównym zajęciem poetki było tworzenie kolaży.

Wyklejanki (tak Wisława nazywała swoje prace) są ironicznymi komentarzami rzeczywistości, podkreślającymi jej absurdy. Poruszają, nie sposób przejść obok nich bezrefleksyjnie.

Swą wrażliwość poetka prezentowała przede wszystkim w wierszach. Wisława napisała ich 350 (siedem nie zostało dokończonych, opublikowano je w wydanym pośmiertnie tomie Wystarczy). Wiersze zostały opublikowane w dwunastu tomach wydanych za życia noblistki oraz dwóch wydanych pośmiertnie. Krótkiego omówienia wymaga sytuacja związana z opublikowaniem tomu pt.: Czarna Piosenka. W wydanym po raz pierwszy w 2014 r. tomie, znajdują się wiersze napisane przez Wisławę w latach czterdziestych. Autorka pierwotnie chciała wydać je w tomiku nazwanym Szycie Sztandarów (z nieznanych przyczyn publikacja nie doszła do skutku). Poszczególne nie opublikowane wtedy wiersze były drukowane później w prasie, zebrano je wszystkie dopiero  w tomie Czarna Piosenka.

Na prezentowanej w Bibliotece wystawie postanowiliśmy przybliżyć czytelnikom właśnie ten fragment dokonań Wisławy Szymborskiej. Zdajemy sobie sprawę z ogromu dokonań Noblistki w innych obszarach. Można też wymieniać: lata spędzone (na stanowisku kierowniczym) w redakcji  „Życia Literackiego”; felietony z cyklu: Poczta Literacka, Lektury Nadobowiązkowe; współpracę z KOR-em w ramach Towarzystwa Kursów Naukowych; działania związane z powołaniem do życia niezależnego miesięcznika literackiego „Pismo” a następnie po wprowadzeniu stanu wojennego udział w redagowaniu jego wersji mówionej  miesięcznika „NaGłos” etc.

Za swe dokonania Wisława Szymborska nagrodzona była dziesiątkami nagród i wyróżnień, włącznie z tą najważniejszą odebraną 30 września 1996 r. literacką Nagrodą Nobla. Jako ciekawostkę można dodać, że wyróżnienia poetka odmówiła tylko raz w 1986 r. Odrzuciła wtedy ministerialną nagrodę Funduszu Literackiego za tomik Ludzie na moście (za to samo dokonanie, w tym samym roku, została uhonorowana Nagrodą Kulturalną podziemnej Solidarności a także nagrodą miesięcznika „Odra” ,które to wyróżnienia przyjęła).  

Wystawa prezentowana jest w holu głównym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi do 29 grudnia 2023 r.

Zapraszamy!
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
22.8°C
wschód słońca: 04:41
zachód słońca: 20:36
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2024-05-20 18:30
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-21 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-23 19:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-23 19:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany