Wystawa "Świat komiksów – 125 lat obrazkowych historii"

fot.nadesłane
Pod koniec XIX wieku w prasie amerykańskiej zaczęły ukazywać się humorystyczne historyjki obrazkowe drukowane w formie pasków, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników. W ten sposób zaczął rozwijać się nowy gatunek – komiks. Początkowo na łamach gazet codziennych, a następnie w formie osobno publikowanych, liczących po kilkanaście stron zeszytach. Obecnie komiks jest jednym z najpopularniejszych nośników kultury. Stanowiąc połączenie tekstu i warstwy graficznej staje się medium uniwersalnym, trafiającym do czytelników w każdym wieku.
REKLAMA
Wystawa Świat komiksów – 125 lat obrazkowych historii w sposób przekrojowy pragnie przedstawić historię i ewolucję komiksu. Otwierają ją amerykańskie komiksy gazetowe. Pierwsza gablota poświęcona jest jednemu z najpopularniejszych tytułów tego typu, czyli Fistaszkom,  druga –  pozostałym cieszącym się dużym powodzeniem seriom, takim jak np. Garfield. Kolejne gabloty to najbardziej kojarzące się z rynkiem amerykańskim komiksy superbohaterskie, reprezentujące dwa znane wydawnictwa – DC i Marvel. Część amerykańską zamykają inne serie komiksowe, w tym niezwykle popularny za oceanem Archie.

Po amerykańskim czas na komiks francuski, z podziałem na komiksy dla dzieci oraz dorosłych. Wśród tych adresowanych do najmłodszych nie mogło oczywiście zabraknąć legendarnego komiksu o przygodach Gala Asteriksa. Dla starszych czytelników prezentowany jest m. in. Człowiek z Ciguri autorstwa Moebiusa. Następnie przechodzimy do komiksu belgijskiego. Wśród zeszytów dla dzieci znajdziemy Smerfy, dla dorosłych będzie to  np. Thorgal. W kolejnych gablotach znajdują się komiksy polskie. Pośród dziecięcych powszechnie znany Tytus, Romek i A’Tomek Papcia Chmiela,  w tych adresowanych do dorosłych znajdziemy m. in. Funky Kovala czy Jeża Jerzego.

Gabloty stojące zamyka manga, czyli komiks japoński. Na początek  prezentowane są powieści graficzne, np. Samotny smakosz. W drugiej gablocie wyeksponowane są  wielotomowe cykle, takie jak np. Sherlock.

W gablotach wiszących znajdują się komiksy będące adaptacjami znanych dzieł literackich, zarówno dla dzieci (Mały Książę), jak i dorosłych (Mistrz i Małgorzata), komiksy biograficzne przybliżające życie znanych malarzy, pisarzy, naukowców czy twórców komiksowych, komiksy edukacyjne obejmujące tak zróżnicowane kwestie jak prawa dziecka czy informatyka kwantowa, komiksy polityczne i filozoficzne i wreszcie powieści graficzne, np. Maus. Wystawę kończą książki poświęcone teorii i sztuce komiksu.

Wystawę przygotował Dział Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Zapraszamy do jej zwiedzania w dniach od 15 czerwca do 31 lipca br. w godzinach otwarcia Biblioteki (ul. Gdańska 100/102)
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
20577
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2020-12-27 16:00
miejsce
Kościół polskokatolicki pw....
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-02 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-08 17:00
miejsce
Teatr ART.KOMBINAT w kompleksie...
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-08 19:30
miejsce
ArtKombinat Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany