Wystawa „W świecie różnorodności – niepełnosprawność w literaturze i filmie”

fot. nadesłane
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zaprasza do oglądania wystawy „W świecie różnorodności – niepełnosprawność w literaturze i filmie”.
REKLAMA
Jak żyć, kiedy się nie słyszy, nie widzi, kiedy traci się sprawność ruchową, kiedy nas lub naszych najbliższych dotyka choroba? Na te i wiele innych niełatwych pytań możemy znaleźć odpowiedzi w polecanych na wystawie książkach i filmach.

Literatura i kinematografia często poruszają tematykę niepełnosprawności ruchowej, intelektualnej i psychicznej, która dotyka istotną część społeczeństwa. Ukazując ten motyw starają się przybliżyć go jak najszerszemu gronu odbiorców, a przez to edukują i oswajają z innością.

„Motyl i Skafander”, „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”, „Lot nad kukułczym gniazdem”, „Miasto ślepców”, „Poza horyzonty”, „Kosmita”, „Poczwarka”, „Chce się żyć” to tylko nieliczne tytuły, które prezentujemy na wystawie. Wśród nich można znaleźć zarówno wspomnienia spisane przez osoby z niepełnosprawnością lub ich najbliższych; powieści, których bohaterowie mierzą się z problemami ruchowymi, intelektualnymi lub psychicznymi; filmy fabularne i dokumentalne. Historie bohaterów pokazują codzienne zmagania z chorobą i ograniczeniami, ale są też najlepszym przykładem na to, że można odnaleźć swoje miejsce w życiu, być szczęśliwym, śmiać się, kochać, przyjaźnić. Zapewniamy, że wszystkie pozycje zaciekawią, poruszą, a może też wywołają refleksje nad sensem życia.

Wystawę przygotowało Biuro Promocji ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Ekspozycję można oglądać od 1.02 do 29.02.2020 r. w holu wystawowym WBP w Łodzi (ul. Gdańska 100/102, wejście A, parter).
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
15842
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2020-12-27 16:00
miejsce
Kościół polskokatolicki pw....
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-02 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-08 17:00
miejsce
Teatr ART.KOMBINAT w kompleksie...
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-08 19:30
miejsce
ArtKombinat Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany