22 listopad 2022

Wystawa wirtualna w ramach projektu Ballady i romanse słowem i obrazem malowane

fot. nadesłane
Rok 2022 ogłoszony został przez Sejm Rokiem Polskiego Romantyzmu, bowiem 200 lat temu w czerwcu 1822 roku opublikowano pierwszy tom „Poezji” Adama Mickiewicza, zbiór w którym określono program romantyków. „Ballady i romanse” wprowadzały do oświeceniowego racjonalizmu pierwiastek metafizyczny, akcentowały znaczenie emocji i duchowości w procesie poznania świata. Ballada „Romantyczność” – literacki manifest romantyzmu – jest zapowiedzią nowych tematów, nowych treści i nowej formy, które są obecne w kulturze do dziś.
REKLAMA
Obchody jubileuszu polskiego romantyzmu zostały objęte patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu w wielu placówkach kultury w kraju dołożono wszelkich starań, aby przełomowy tom „Poezji” promować, omawiać historię jego publikacji, a nade wszystko przypomnieć czytelnikom utwory wchodzące w jego skład.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi włączyła się w inicjatywę opracowując projekt „Ballady  i romanse słowem i obrazem malowane”. Jego celem była promocja „Poezji” Adama Mickiewicza, a także twórcze uczestnictwo w święcie polskiego romantyzmu. W ramach projektu zaproponowano czytelnikom trzy konkursy: literacki, recytatorski i fotograficzny.

Poniższa wystawa prezentuje impresje wizualne na temat wybranych przez uczestników konkursu utworów z jubileuszowego tomiku i przekazane do Biblioteki w ramach konkursu „Romantyczność w Photoshopie”. Zgodnie z regulaminem, zadaniem konkursowym było stworzenie cyklu fotografii – ilustracji, które zdaniem twórcy najtrafniej oddają nastrój, klimat i treść dzieł Adama Mickiewicza. Sposób fotograficznych interpretacji „Ballad i romansów” jest bardzo zróżnicowany, autorzy w cyklach fotografii akcentują przeróżne konteksty utworów. Można jednak dla wszystkich prac wyodrębnić wspólny mianownik, którym jest – typowe dla romantyzmu – silne nacechowanie emocjonalne.

Gratulujemy laureatom konkursu, wszystkim uczestnikom dziękujemy za zainteresowanie i udział w nim, a Państwa zachęcamy do obejrzenia wystawy.

Wystawa wirtualna dostępna jest na stronie:

http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2022-romantycznosc/
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
0.7°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 15:35
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2022-12-01 19:00
miejsce
Wooltura, Łódź, Wólczańska 40/42
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-01 20:00
miejsce
Atlas Arena, Łódź, al. Bandurskiego 7
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-02 09:00
miejsce
Łódzki Dom Kultury, Łódź, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-02 20:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany