Wystawa „W świecie różnorodności – niepełnosprawność w literaturze i filmie”

fot. nadesłane
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zaprasza do oglądania wystawy „W świecie różnorodności – niepełnosprawność w literaturze i filmie”.
REKLAMA
Jak żyć, kiedy się nie słyszy, nie widzi, kiedy traci się sprawność ruchową, kiedy nas lub naszych najbliższych dotyka choroba? Na te i wiele innych niełatwych pytań możemy znaleźć odpowiedzi w polecanych na wystawie książkach i filmach.

Literatura i kinematografia często poruszają tematykę niepełnosprawności ruchowej, intelektualnej i psychicznej, która dotyka istotną część społeczeństwa. Ukazując ten motyw starają się przybliżyć go jak najszerszemu gronu odbiorców, a przez to edukują i oswajają z innością.

„Motyl i Skafander”, „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”, „Lot nad kukułczym gniazdem”, „Miasto ślepców”, „Poza horyzonty”, „Kosmita”, „Poczwarka”, „Chce się żyć” to tylko nieliczne tytuły, które prezentujemy na wystawie. Wśród nich można znaleźć zarówno wspomnienia spisane przez osoby z niepełnosprawnością lub ich najbliższych; powieści, których bohaterowie mierzą się z problemami ruchowymi, intelektualnymi lub psychicznymi; filmy fabularne i dokumentalne. Historie bohaterów pokazują codzienne zmagania z chorobą i ograniczeniami, ale są też najlepszym przykładem na to, że można odnaleźć swoje miejsce w życiu, być szczęśliwym, śmiać się, kochać, przyjaźnić. Zapewniamy, że wszystkie pozycje zaciekawią, poruszą, a może też wywołają refleksje nad sensem życia.

Wystawę przygotowało Biuro Promocji ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Ekspozycję można oglądać od 1.02 do 29.02.2020 r. w holu wystawowym WBP w Łodzi (ul. Gdańska 100/102, wejście A, parter).
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2020-02-28 20:00
miejsce
Żarty Żartami, Łódź, Wólczańska 40/42
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-01 10:00
miejsce
Teatr DOM, Łódź, ul. Piotrkowska 243
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-01 17:30
miejsce
Klub Scenografia, Łódź, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-01 18:00
miejsce
Art Kombinat Scena Monopolis,...
wstęp biletowany