Cała Łódź proszona do tańca
Pierwsze spotkanie odbędzie się już dzisiaj (czwartek 27.06), o godz. 18 w Parku Poniatowskiego. W ramach akcji przewidziane jest prowadzenie warsztatów z tańca współczesnego/improwizacji/ruchu, organizowanie performansów oraz prezentacja spektakli.
Inicjatorem całej akcji jest Fundacja KIJO – grupa składająca się z tancerzy, którzy obrali sobie za cel wspieranie działań związanych z tańcem, teatrem, muzyką oraz przekazem multimedialnym. Dlatego w akcji mogą uczestniczyć osoby zainteresowane nie tylko tańcem, ale także fotografią, filmem i szeroko rozumianą sztuką.
- Do akcji zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę na spotkanie ze sztuką w różnych jej odsłonach. Warsztaty taneczne przewidziane są dla osób w każdym wieku, zarówno mających już jakieś doświadczenia z tańcem, jak i tych które swoją przygodę z ruchem dopiero chcą zacząć. Oprócz warsztatów w planach mamy także prezentację spektakli i działania performatywne. Chcielibyśmy aby wszyscy uczestnicy spędzili aktywnie czas bliżej tańca, w nieco innym wydaniu niż ten do tej pory nam znany – mówi Michał Ratajski, założyciel Fundacji KIJO.
Tancerze działający w ramach Fundacji KIJO organizują nie tylko spektakle taneczne, ale zajmują się przede wszystkim wystawianiem sztuki performatywnej w przestrzeni miejskiej. Jak do tej pory, grupę można było podziwiać podczas zeszłorocznych obchodów Święta Łodzi, kiedy to tancerze tworzyli konstrukcje z własnych ciał w przestrzeni miejskiej, w ramach projektu „Człowiek z betonu”. KIJO jest również organizatorem licznych flash mobów (ostatni zorganizowany dwa tygodnie temu w klubokawiarni „Owoce i warzywa”), gier miejskich a także sławnego już festiwalu tańca FRU, który odbywa się dwa razy w roku w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Te oraz szereg innych działań zostały docenione przez łodzian podczas plebiscytu „Punkt dla Łodzi”, w którym Grupa KIJO dostała wyróżnienie za Twórcze Szaleństwo.
Cykl spotkań w parkach jest początkiem działań, w ramach projektu Centrum Alternatyw Tańca (CAT), misją którego jest integracja sztuk tanecznych, teatralnych, plastycznych a także filmowych. Projekt przewiduje działalność zarówno artystyczną (kolejne spektakle, performansy), jak i edukacyjną, dzięki której powstaną kolejne warsztaty i lekcje tańca współczesnego.
„Dopóty, dopóki taniec nie umarł” – 27.06, Park Poniatowskiego, godz.18, wstęp wolny
g.18:00 – otwarte warsztaty tańca,
g.20:00 – performens,
g.20:30 – premiera spektaklu teatru tańca pt. „DO”
Źródło: materiały prasowe