1 październik 2014

Fifka i żulik, czyli łódzkie smaki

fot. UM Łódź
Jaka jest domowa kuchnia łódzka? W przeciętnym domu gotowało się zalewajkę, zupę wiśniową, żołądki w sosie chrzanowym i knedle z truskawkami.
REKLAMA

- W tej kuchni odbija się dawna łódzka wielokulturowość, są wpływy niemieckie, żydowskie i rosyjskie - przekonuje Anna Wojciechowska, autorka pierwszej książki kulinarnej z typowymi łódzkimi przepisami. - „Fifka i żulik, czyli domowa kuchnia łódzka" to przepisy mojej babci, mamy i cioć. Proszę próbować i gotować - zachęcała autorka podczas spotkania promującego projekt „Łódzka kuchnia domowa".

Do odkrywania łódzkich smaków przyłączyła się prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która wspólnie z Maciejem Rosińskim z restauracji Affogato przy ul. Piotrkowska 90, lewa oficyna) przygotowała zalewajkę na dwa sposoby - tradycyjną - z olejem szczypiorkowym oraz z syfonu - z uszkami grzybowymi.

- Kulinaria to także element budowania tożsamości Łodzi. Przepisy i smaki, które pamiętamy z rodzinnych domów, chcemy przekazywać kolejnym pokoleniom. Pragniemy również proponować gościom przyjeżdżającym do miasta, by rozsmakowali się nie tylko w naszej architekturze, ale i kuchni - mówiła prezydent Łodzi Hanan Zdanowska.

Jak poinformował wydawca książki, Maciej Kronenberg z Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju „Regio", w ramach projektu organizowane są również warsztaty kulinarne dla dorosłych i dzieci, a także spacery i gra miejska.

Projekt „Domowa kuchnia łódzka" promuje łódzkie dziedzictwo kulinarne. Został przygotowany w oparciu o książkę Anny Wojciechowskiej. Jego organizatorem jest Centrum Inicjatyw na rzecz rozwoju REGIO. Całość realizowana jest przy wsparciu finansowym UMŁ. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Więcej informacji na www.regiocentrum.pl

 

Źródło: UM Łódź

 

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-08-29 16:00
miejsce
Kościół polskokatolicki pw....
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-04 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 16:30
miejsce
Kościół polskokatolicki pw....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-14 19:00
miejsce
ArtKombinat Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany