reklama
kategoria: Miasto
29 marzec 2011

Teatr - ważna rozmowa

zdjęcie: Teatr - ważna rozmowa / fot. UM Łódź
fot. UM Łódź
Warsztaty, happeningi i prezentacje teatralne tworzą tegoroczny program Międzynarodowego Dnia Teatru w Łodzi. W samo południe w Pasażu Schillera odbyła się oficjalna cześć obchodów.
REKLAMA
Jak co roku okolicznościowe wiązanki złożyli pod pomnikiem Leona Schillera przedstawiciele łódzkich teatrów i inne reprezentacje środowiska artystycznego. Wśród oficjalnych gości byli również wiceprezydent miasta Agnieszka Nowak, marszałek Witold Stępień oraz radni: Grzegorz Matuszak, Wiesława Zewald i Bożenna Jędrzejczak.

Uroczystość otworzyła wiceprezydent Agnieszka Nowak. Przypomniała, że dzisiejszy dzień, to nie tylko okolicznościowe spotkania twórców łódzkiej sceny, ale przede wszystkim okazja do ponownego odkrycia jej bogactwa.

-Dziś spotykają się tu przedstawiciele różnych konwencji, dzięki którym widzowie znaleźć mogą w kulturalnej ofercie miasta satysfakcjonujący repertuar. Powstające bardzo licznie w ostatnich latach niezależne grupy teatralne pokazują nam, że oferta ta jest jeszcze bogatsza, zmienia się i ewoluuje. Jesteśmy świadkami kształtowania się unikatowej formuły łódzkiego teatru- mówiła wiceprezydent Agnieszka Nowak - Dziękuję, twórcom bogatej oferty
tegorocznych obchodów. Jestem przekonana, że dzięki nim łodzianie naprawdę „dotkną teatru", a także pozwolą by teatr dotknął ich - poruszył emocje.

Maciej Małek z łódzkiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich odczytał orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru.

-Teatr wydaje się dziś jednym z najczystszych, w sensie idei, najszczęśliwszych, najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Miejscem, w którym ludzie, korzystając z cudownej umowy, na mocy której jedni wchodzą na scenę, a inni ich słuchają i oglądają, wciąż zastanawiają się nad największymi pojęciami ludzkości: nad miłością, moralnością, prawdą, przyjaźnią, człowieczeństwem. Co więcej, jest to wciąż gorąca, prawdziwa, istotna, a co najważniejsze, bezinteresowna rozmowa. Nic ani nikt nie ma wpływu na nią, prócz talentów i potrzeb ducha. Niewiele dziś takich miejsc. Pamiętajmy, że Teatr jest co prawda domem dla arystokratów ducha, serca i myśli, miejscem dla wyobraźni, szlachetności i sublimacji, ale nie pozwólmy, żeby był miejscem tylko dla elit. Starajmy się, żeby był potrzebą dla wielu, wielu ludzi - tymi słowami autorka tegorocznego orędzia Krystyna Janda określiła rolę teatru w kulturze współczesności.

W Pasażu Schillera wystąpiła też prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska z wykładem, przybliżającym początki teatru łódzkiego, zwłaszcza trudny czas po II wojnie światowej, będący istotnym momentem w dziejach Łodzi - czasem, w którym powstały w naszym mieście profesjonalne sceny, godne wielkiej metropolii.

Orędzie Krystyny Jandy po raz drugi w tym dniu odczytano w Teatrze Nowym, gdzie odbyła sie druga część oficjalnych uroczystości. Wiceprezydent Agnieszka Nowak pogratulowała tegorocznym laureatom Nagrody Prezydenta Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury. Nagrody te wręczane są zwykle z okazji inauguracji sezonu artystycznego, jednak osoby związane z łódzkim teatrem otrzymują je właśnie 27 marca. W tym roku jestr wśród nich troje aktorów: wybitna śpiewaczka Teatru Muzycznego Anna Walczak, Mariusz Olbiński, aktor Teatru Lalki i Aktora "Pinokio", Grzegorz Pawlak, aktor Teatru Powszechnego, a także pracująca w Teatrze Nowym Anna Katarzyna Ciszowska, konsultant ds. edukacji teatralnej i Bronisława Stelmaszczyk, Główna Księgowa Teatru Lalek "Arlekin".

Wręczono też medale "Pro publico bono" im. Sabiny Nowickiej, wybitnej animatorki kultury, którymi co roku wyróżnione zostają osoby o wielkiej zawodowej pasji, przyczyniające sie do rozkwitu kultury naszego miasta i regionu.W tym roku medale zdobyli: Janusz Antczak, pomysłodawca Szlaku Bursztynowego, Janusz Karol Barański, własciciel księgarni-antykwariatu "Nike", aktor Michał Szewczyk, Barbara Wiśniewska redaktor Polskiego Radia w Łodzi oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Starego Miasta. Nagrodami państwowymi uhonorowani zostali także członkowie Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, które jest głównym organizatorem i inicjatorem corocznej uroczystości pod pomnikiem Leona Schillera.



Źródło: UM Łódź
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
2.5°C
wschód słońca: 07:46
zachód słońca: 15:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2024-12-26 17:30
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-27 20:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-28 16:00
miejsce
Teatr im. Stefana Jaracza, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-28 19:00
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany