25 lat więzienia dla Bartosza K. za zabójstwo i znieważenie zwłok
Sąd Okręgowy w Łodzi skazał Bartosza K. za zabójstwo z motywów zasługujących na szczególne potępienie na 25 lat więzienia.
"Był brutalny i konsekwentny. Zaczął dusić ofiarę, dźgać nożem, później skakać mu po klatce piersiowej i jak sam opisał - opierając się o ścianę wpychać piętę w klatkę piersiową do momentu, aż usłyszał chrupnięcie charakterystyczne dla łamania kości. Była to brutalność związana z chęcią pozbawienia życia. Dlatego sąd przyjął, że działał z motywacji zasługującej na szczególne potępienie" - uzasadnił sędzia Adam Karowicz.
Prokurator odczytał przed sądem opis zbrodni. Według aktu oskarżenia Bartosza K. dusił, a następnie wielokrotnie skakał po klatce piersiowej pokrzywdzonego powodując obustronne złamania żeber i złamanie mostka. Używając noża zadał pokrzywdzonemu kilkadziesiąt ciosów w głowę szyję, nos, twarz, brzuch, klatkę piersiową i kończyny górne, powodując rany kłute, złamanie kości nosowych, wybicie zębów.
"Dokonał też znieważenia zwłok w ten sposób, że zadał zmarłemu wiele ran ciętych i kłutych tułowia, lał roztopiony wosk do jamy ustnej, a także rozciął jamę brzuszną i wyrwał z niej fragment jelita o długości ok. 40 cm wraz z wyrostkiem robaczkowym. Po dokonaniu bestialskiego czynu Bartosz K. polał zwłoki łatwopalnym płynem, podpalił je i uciekł" - opisywał przebieg zbrodni prokurator.
Proces Bartosza K. rozpoczął się w grudniu 2023 r. i wyrok powinien zapaść już wcześniej, ale sądowi nie udało się wydać wyroku w przepisanym prawem terminie. Z tego powodu proces musiał zostać powtórzony.
Zarówno obrońca, jak i prokurator zgodzili się, by sąd nie prowadził jeszcze raz wszystkich czynności i by nie przesłuchiwać ponownie świadków. Sąd przed wysłuchaniem głosów stron i ogłoszeniem wyroku ograniczył się do odczytania jedynie zeznania oskarżonego (Bartosz K. nie chciał składać wyjaśnień przed sądem).
Do zbrodni doszło 1 stycznia 2023 r. w kamienicy przy ul. Wojska Polskiego w Łodzi, gdzie mieszkał Andrzej P. To on zaprosił do siebie bezdomnego Bartosza K. Przygarnął go i karmił. W Nowy Rok po północy gość rzucił się na gospodarza. "Nie wiem, co we mnie wstąpiło. Zacząłem go dusić. Krzyczał +Bartek, co ty robisz? Zostaw mnie+. Wziąłem nóż, wbiłem go poniżej klatki piersiowej" - wyjaśniał w śledztwie Bartosz K.
Zeznał, że wcisnął ofierze ostrze długiego noża głęboko w przełyk i rozciął gardło. Zadając te ciosy wspomagał się butelką od szampana, którą uderzał w nóż, używając jej jak młotka. Tłukł tak mocno, że nóż się złamał. "Przytrzymywałem się ręką o ścianę i uderzałem piętą w jego klatkę piersiową. Coś mu się połamało, bo słyszałem chrupnięcie. Później wsadziłem mu nóż w nos i kręciłem nim" - zeznawał Bartosz K. podczas przesłuchania w prokuraturze.
Opisał też, co działo się po śmierci Andrzeja P. Zwłoki gospodarza przesunął na łóżku pod ścianę i przykrył kocem. Sam położył się obok i zasnął. Przyznał też, że wyrwał zmarłemu język używając do tego znalezionych w mieszkaniu kombinerek. Rozciął też korpus denata poniżej klatki piersiowej. W śledztwie wyjaśnił, że chciał wyrwać ofierze serce i je zjeść, bo nigdy wcześniej nie jadł ludzkiego mięsa.
Bartosz K. spędził kilkanaście godzin ze zwłokami gospodarza. W tym czasie m.in. zjadł wątróbkę, którą zmarły przyrządził dla nich obu w sylwestrowy wieczór. Na koniec polał ciało Andrzeja P. łatwopalnym płynem, podłożył ogień i wyszedł z mieszkania. Zabrał ze sobą wyrwany denatowi fragment jelita, który później policjanci znaleźli w studzience kanalizacyjnej.
Zbrodnia wyszła na jaw, kiedy lokatorzy kamienicy zaalarmowani pożarem, wezwali na pomoc strażaków. W spalonym pokoju leżały częściowo zwęglone i okaleczone zwłoki gospodarza.
Bartosz K. wpadł kilkanaście godzin później. Przyznał się do zabójstwa, a w trakcie wizji lokalnej pokazał, jak mordował gospodarza, a później maltretował jego zwłoki.
Wyrok nie jest prawomocny. Reprezentujący oskarzonego mecenas Igor Retecki powiedział PAP po ogłoszeniu wyroku, że wystąpi do sądu o pisemne uzasadnienie wyroku i dopiero wtedy zdecyduje, czy wnosić apelację. (PAP)
autor: Marek Juśkiewicz
jus/ agz/