21 czerwiec 2022

Chciał uniknąć kontroli drogowej

fot. KMP w Łodzi
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym, niezatrzymanie do kontroli drogowej, brak uprawnień do kierowania czy przewożenie dziecka bez fotelika to tylko niektóre wykroczenia, które popełnił mieszkaniec Łodzi. 25-latek za swoje przewinienia odpowie teraz przed sądem.
REKLAMA

20 czerwca 2022 roku o godzinie 20:55, policjanci z łódzkiej drogówki na alei Piłsudskiego zauważyli poruszającą się z dużą prędkością samochód marki Kia. Laserowy miernik prędkości wskazał 103 km/h, w miejscu gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać samochód, jednak kierowca zbagatelizował polecenia wydawane przez policjanta i bardzo szybko skręcił w najbliższą boczną uliczkę. Stróże prawa natychmiast ruszyli za uciekinierem. Będąc na ulicy Szpitalnej, kia nagle zatrzymała się, a kierowca próbował otwierać drzwi. Funkcjonariusze podbiegli do auta. Jakie było zaskoczenie policjantów, gdy w samochodzie na tylnym siedzeniu zauważyli 3-letnie dziecko. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dziewczynka nie była przewożona w foteliku. Ponadto w aucie na przednim siedzeniu znajdowała się matka dziecka, która nie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa. W trakcie wykonywania czynności przez policjantów, okazało się, że 25-latek nie powinien siedzieć za kierownica pojazdu, bo..... nie ma i nigdy nie miał uprawnień do kierowania. Nie był to pierwszy raz gdy dopuścił się takiego wykroczenia. Dalsza kontrola wykazała, że pojazd, którym się poruszał miał popękaną szybę czołową. Mężczyzna zapytany o taki stan rzeczy oświadczył, że zapomniał wyjąć fotelika z bagażnika, a dziecko czuło się bezpieczne wewnątrz samochodu. Dodał, że nie zatrzymał się do kontroli gdyż nie miał miejsca do bezpiecznego zatrzymania auta, a popękana szyba nie ograniczała mu pola widzenia. Funkcjonariusze zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu oraz zakazali dalszej jazdy 25-latkowi.

Teraz sprawa mężczyzny zostanie skierowana do sądu, który zadecyduje o jego dalszym losie. Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 53 km/h, nie zatrzymanie się do kontroli, kierowanie pojazdem pomimo braku uprawnień do kierowania, przewożenie dziecka bez wymaganego fotelika jak również nieprawidłowy stan techniczny pojazdu 25-latkowi grozi kara pozbawienia wolności do lat 5, grzywna do 30 tysięcy złotych, oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Policjanci przypominają!!!

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2022 roku nowymi przepisami w przypadku kontroli drogowej na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierującego pojazdem mechanicznym np. samochodem, który nigdy nie posiadał uprawnień, funkcjonariusze za popełnione wykroczenie nie wystawią już mandatu karnego. Policjant sporządzą dokumentację do sądu, który to orzeka w stosunku do kierującego wysoką grzywnę oraz obligatoryjnie w postępowaniu, zakaz prowadzenia pojazdów, który może trwać od 6 miesięcy do nawet 3 lat. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowie już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

 

mł. asp. Jadwiga Czyż

WRD KMP w Łodzi

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
24.9°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 21:03
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2022-07-05 19:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-08 21:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-10 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-11 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany