reklama
kategoria: Na Sygnale
10 luty 2023

Łódź/ Wandale zniszczyli murale Włodzimierza Smolarka i legend Widzewa

Nieznani sprawcy w nocy z czwartku na piątek zniszczyli dwa murale znajdujące się w sąsiedztwie stadionu Widzewa Łódź. Jeden z nich przedstawiał postać legendarnego piłkarza klubu i reprezentacji Polski Włodzimierza Smolarka. Klub zapowiedział, że oba zostaną odmalowane.
REKLAMA

Do aktu wandalizmu doszło w nocy. Wandale oblali czarną farbą murale znajdujące się na ścianach bloków znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu Widzewa. Pierwszy przedstawiał legendarnego napastnika klubu z Łodzi i reprezentacji Polski Włodzimierza Smolarka. Drugi zaś piłkarzy, którzy w 1981 zdobyli dla Widzewa pierwsze mistrzostwo Polski.

"Jesteśmy oburzeni zniszczeniem dwóch historycznych murali, które stworzono dzięki współpracy sponsorów i mieszkańców osiedla. Oba zostaną odmalowane wspólnie z kibicami, a jednocześnie informujemy, że zgodnie z planem rozszerzymy naszą Galerię Murali" - oświadczył w piątek rano klub.

Jak przyznał w rozmowie PAP Marcin Fiedukowicz z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, na razie nie ma informacji o zgłoszeniu takiej sprawy. "Jeśli wpłynie zgłoszenie będziemy prowadzić czynności i szukać sprawców" - zapewnił.

Mural z piłkarzami Widzewa z 1981 r. powstał w 2021 r., w 40. rocznicę zdobycia przez klub z Łodzi pierwszego mistrzostwa kraju. Obraz upamiętniający Smolarka odsłonięto ubiegłym roku. Przedstawia on dużych rozmiarów portret zmarłego jedenaście lat temu napastnika oraz odwróconą tyłem jego sylwetkę w piłkarskim stroju z numerem 11, z którym występował w zespole z Łodzi oraz drużynie narodowej.

"Mural upamiętniający mojego ojca to wspaniała inicjatywa. Jako cała rodzina bardzo cieszymy się z tego, że powstał w tym miejscu, czyli obok stadionu, na którym ojciec grał przez lata" - podkreślił podczas uroczystości odsłonięcia muralu Euzebiusz Smolarek, syn Włodzimierza. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
-0.3°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 16:36
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-02-04 19:00
miejsce
KIJ, Łódź, ul. Jaracza 45
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-05 20:00
miejsce
Przechowalnia, Łódź, ul. 6 sierpnia 5
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-05 20:30
miejsce
KIJ, Łódź, ul. Jaracza 45
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-07 18:00
miejsce
KIJ, Łódź, ul. Jaracza 45
wstęp biletowany