Ukradł telefon, a po chwili był w rękach łódzkich policjantów
28 października 2023 roku po godzinie 8:00 do IV Komisariatu Policji w Łodzi zgłosiła się pięćdziesięciolatka, która poinformowała o kradzieży. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że po przebudzeniu usłyszała jak ktoś wchodzi do jej mieszkania. Myślała, że to mąż, który niedawno wychodził z domu. Okazało się jednak, że był to nieznany jej szczupły mężczyzna ubrany na czarno. Kobieta zachowała zimną krew i udawała że śpi. Nie dała po sobie poznać, że wie, że dzieje się coś złego. Zakapturzona postać zabrała należące do niej przedmioty w tym telefon, kartę bankomatową i słuchawki o łącznej wartości 1700 złotych. Jak tylko złodziej wyszedł szybko się ubrała i pobiegła na pobliski komisariat.
Mundurowi natychmiast podjęli czynności zmierzające do ustalenia sprawcy tego przestępstwa. Po niespełna godzinie od kradzieży stróże prawa przy ulicy Kopernika zauważyli nerwowo zachowującego się młodego mężczyznę. Wyglądem odpowiadał on przekazanemu rysopisowi. Podejrzewany na widok funkcjonariuszy próbował uciekać ale policjanci zatrzymali go i obezwładnili. W jego rzeczach mundurowi znaleźli skradzione przedmioty. 26-latek nie potrafił sensownie wyjaśnić skąd ma te rzeczy.
Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. O jego losie zdecyduje sąd. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzone są przez śledczych z poleskiego komisariatu.
Policja apeluje!!!:
- Aby uniknąć kradzieży "na klamkę" albo spotkania oko w oko ze złodziejem pamiętajmy o zamykaniu drzwi na klucz od mieszkania nie tylko wychodząc z domu, ale także, kiedy jesteśmy w środku!
- Wychodząc sprawdźmy, czy okna i drzwi zostały dobrze zamknięte.
- Wzmocnijmy zabezpieczenia. Jeżeli np. zamek czy też kłódka nie działają prawidłowo napraw go lub wymień.
- Nie zostawiajmy kluczy w „dobrych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) – złodziej przeszukuje najpierw te miejsca zanim dokona włamania do Twego domu.
- Wychodząc wieczorem z domu zaciągnijmy zasłony lub opuść żaluzje. Możesz pozostawić w pokoju włączone światło, stworzysz w ten sposób pozory obecności domowników.
- Nie pozostawiajmy w drzwiach żadnych kartek typu „będę za dwie godziny albo wracam jutro”, dajesz w ten sposób włamywaczowi informacje, że mieszkanie jest puste.
- Zwracajmy uwagę na nieznane nam osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu - na podwórku czy ulicy. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, dobrze się im przypatrzmy, aby zapamiętać ich twarz, sylwetkę oraz ubiór. Te spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywacza.
Nie ryzykuj:
- Unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii.
- Nie opowiadaj o swoim majątku w miejscu, gdzie mogą Cię słyszeć obcy.
- Ubezpiecz swój dom/mieszkanie.
- Zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli jest to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, obrazy itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to szansę na ich odzyskanie.
- Bądź dyskretny – portale społecznościowe to dla złodziei prawdziwa baza wiedzy, dlatego nie chwal się celem podróży, a zdjęcia opublikuj już po powrocie do domu.
sierż. szt. Maksymilian Jasiak