Uwaga na cyberprzestępców

fot. KPP w Nakle nad Notecią
Policja ostrzega: Smsy z informacją o konieczności dopłaty do zamówionej paczki to kolejna metoda na szybki zysk wykorzystywana przez przestępców. Pod żadnym pozorem nie należy otwierać załączonych w niej linków i dokonywać płatności, bo stracimy gotówkę.
REKLAMA

Wiele osób dokonuje zakupów za pośrednictwem sieci internetowej. Z pewnością jest to szybki i łatwy sposób nabycia potrzebnych produktów, jednak do czasu, aż nie otrzymamy paczki należy być ostrożnym, gdyż chęć otrzymania zamówionego przedmiotu jak najszybciej może być wykorzystana przez cyberprzestępców.

Zdarza się, że na telefon komórkowy dostajemy smsy z powiadomieniem, że nasza przesyłka została wstrzymana z różnych powodów, a by do nas dotarła konieczne jest uiszczenie kilkuzłotowej dopłaty. Osoby, które nic nie zamawiały najpewniej zlekceważą tego typu wiadomość. Jednak jest wielu takich, którzy czekają właśnie na zamówiony przedmiot i po przeczytaniu takiego smsa wchodzą w podany w nim link, a ten odsyła do bakowości internetowej.

Dalej, jak w przypadku każdego innego przelewu, wprowadza się niezbędne informacje wymagane do realizacji zlecenia. Niestety konsekwencje tego logowania odczuć można później sprawdzając stan swojego konta. Okazuje się, że faktycznie zniknęło z niego nawet kilka tysięcy złotych, a nie drobna suma wskazana w smsie. Pieniądze trafiają na zagraniczne konta, a ich posiadacze są praktycznie nieuchwytni.

Policjanci ostrzegają. Smsy tego typu to próba oszustwa. Nawet jeśli faktycznie czekamy za dostarczeniem zamówionej paczki, pod żadnym pozorem nie powinniśmy wchodzić w podany w wiadomości link, a tym bardziej zlecać płatności. Jedynie ostrożność i rozsądek mogą uchronić nasze oszczędności.

W przypadku pojawienia się wątpliwości należy skontaktować się ze sprzedawcą produktu na który czekamy i u niego zweryfikować treść podaną w smsie.

 
źródło: policja.pl (Autor: podkom. Justyna Andrzejewska)
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
59414
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-02-06 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-08 17:30
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-08 20:30
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-11 19:00
miejsce
Klub Scenografia, Łódź, ul....
wstęp biletowany