Właścicielu psa pamiętaj, że jesteś za niego odpowiedzialny!

fot. KPP łódzkiego wschodniego
Posiadanie czworonoga to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność, która wiąże się z obowiązkami, jakie prawo nakłada na właściciela. Pamiętajmy, że niewłaściwe trzymanie psa może mieć tragiczne skutki. Nigdy nie wiemy jak zareaguje nasz pupil na widok obcej osoby czy gromadki biegających dzieci, gdy nie będzie prowadzony przez nas na smyczy bądź wybiegnie z otwartej posesji.
REKLAMA

Tak naprawdę nie wiemy, jak nasze zwierzę się zachowa wobec innych osób. Dlatego warto się zastanowić nad bezpieczeństwem otoczenia, niż uparcie powtarzać słowa: "mój pies nikogo nie ugryzie". Policjanci często spotykają się z takim tłumaczeniem właścicieli czworonogów, kiedy interweniują w sprawie zachowania zwierząt. A przecież zdarzają się przypadki, kiedy to pies zaatakował nawet swojego opiekuna. Bardzo ważne jest, aby zwierzę było pod właściwą opieką swojego właściciela do czego zobowiązuje artykuł 77 Kodeksu Wykroczeń - "Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”. Kolejne zagrożenie stwarzają psy biegające wolno na terenie otwartych posesji. Takie psy w każdej chwili mogą wybiec na ulicę i zbliżyć się do każdego przechodnia. Pamiętajmy również o dzieciach, które przyjeżdżają w odwiedziny i nie znają okolicy, sąsiadów oraz ich pupili. Może zdarzyć się, że dziecko bawiące się w pobliżu takiej otwartej posesji zwróci uwagę biegającego tam psa i sprowokuje jego atak. Nie narażajmy dzieci ani dorosłych na niebezpieczeństwo i stres. Niewłaściwe zachowanie właścicieli psów może też prowadzić do nagłego wybiegnięcia czworonoga na jezdnię wprost pod jadący samochód. Skutkuje to nie tylko śmiercią zwierzęcia, ale również może doprowadzić do groźnych wypadków, gdy kierowca straci panowanie nad pojazdem.

Przypominamy, że w przypadku braku nadzoru nad zwierzęciem nie chodzi jedynie o fakt, że może ono kogoś zaatakować, ale także o bezpieczeństwo psa. Policjanci apelują do właścicieli i opiekunów psów o niewypuszczanie zwierząt bez nadzoru. Ważne jest również zabezpieczenie posesji i mieszkań przed ucieczką zwierząt. Przypadki psów biegających luzem, wyprowadzanych bez smyczy należy zgłaszać mundurowym.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-10-08 19:00
miejsce
Kręgielnia Król Kul, Łódź, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-14 19:00
miejsce
ArtKombinat Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-15 20:00
miejsce
Atlas Arena, Łódź, al. Bandurskiego 7
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 18:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany