reklama
kategoria: Na Sygnale
9 maj 2024

Wyłudzali dotacje dla szkół; w ławkach martwe dusze

zdjęcie: Wyłudzali dotacje dla szkół; w ławkach martwe dusze / pixabay/5244058
Policja w Łodzi zatrzymała 25 osób w śledztwie dotyczącym wyłudzenia dotacji na prowadzenie niepublicznych szkół i prania brudnych pieniędzy. Straty sięgają 140 mln zł. Jak twierdzi prokuratura, podejrzani rozliczali dotacje wpisując na listę uczniów nawet osoby zmarłe.
REKLAMA

"Podejrzani (siedemnaście kobiet w wieku od 22 do 48 lat i ośmiu mężczyzn w wieku od lat 27 do 66) usłyszeli zarzuty wyłudzenia dotacji, poświadczenia nieprawdy, a także prania brudnych pieniędzy. Siedem z nich ma dodatkowo zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a 51–letni łódzki fotograf usłyszał zarzut kierowania tą grupą" – powiedział PAP Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

"Podejrzani to mieszkańcy województw łódzkiego i mazowieckiego. Są wśród nich m.in. bezrobotni, emeryci oraz osoby pracujące w branży spożywczej i usługowej. Od czerwca 2016 do grudnia 2023 podejrzani wyłudzali dotacje na prowadzenie w Łodzi osiemnastu niepublicznych szkół średnich i policealnych szkół zawodowych. Znaczna część z przyznanych w formie dotacji 140 mln zł trafiła na prywatne konta uczestników procederu" - powiedział Kopania.

O podejrzeniu wyłudzania dofinansowania prokuraturę powiadomił Wydział Edukacji Urzędu Miasta Łodzi. Do jednego śledztwa dotyczącego pięciu placówek szkolnych dołączono siedemnaście kolejnych, toczących się już w prokuraturach rejonowych postępowań przygotowawczych. Dotyczyły one przestępstw o identycznym sposobie działania sprawców. Wszystkie szkoły (zarówno dla młodzieży, jak też dla dorosłych) miały być kontrolowane przez jedną grupę przestępczą, a prowadzone przez spółki powiązane ze sobą osobowo. Na stanowiska prezesów spółek werbowano przypadkowe osoby - tzw. słupy.

Zasada przestępczego działania była prosta. Szkoły otrzymywały dotacje w oparciu o przepisy ustawy o systemie oświaty. Warunkiem przyznania dofinansowania na cały rok kalendarzowy było złożenie, w terminie do 30 września każdego roku, wniosku zawierającego informację o planowanej liczbie uczniów. Wypłata dotacji następowała w oparciu o rzeczywistą liczbę słuchaczy, wskazywaną w comiesięcznych informacjach do urzędu, a w przypadku szkół dla dorosłych dodatkowo także po wykazaniu, że ich frekwencja na zajęciach wyniosła co najmniej pięćdziesiąt procent w miesiącu.

Raporty z prowadzenia szkół wpływały do urzędu, ale – jak ustaliła prokuratura, wykazywano w nich między innymi osoby od lat stale przebywające za granicą, a nawet zmarłe. Na listach umieszczano również uczniów innych szkół niepublicznych i takie, które po złożeniu wniosku o przyjęcie, nie podjęły nauki albo z niej zrezygnowały.

Według prokuratury duplikowano słuchaczy wpisując ich na kilka równoległych kierunków. Porównanie raportów z obecności i planów zajęć wykazało, że ze względu na nakładające się godziny lekcji wykluczona była możliwość uczestniczenia w tych zajęciach. "W raportach uwzględniano nawet nauczycieli zatrudnionych w szkołach" - poinformował prokurator Krzysztof Kopania.

"Zatrzymani to kierujący grupą przestępczą, osoby odpowiedziane za werbowanie tzw. słupów do obsadzenia funkcji prezesów zarządów spółek prowadzących szkoły niepubliczne i pośredników, którzy łączyli poszczególne stopnie hierarchii w grupie" - powiedział prokurator.

"Pierwsze dotacje uzyskiwane przez podejrzanych wypłacane były we wrześniu 2016 roku, ostatnie według dotychczasowych ustaleń w grudniu 2023 roku. Łącznie zarzucamy podejrzanym wyłudzenie od organów samorządowych dotacji w kwocie co najmniej 140 mln złotych. Wobec niektórych z podejrzanych można mówić o zagrożeniu karnym sięgającym nawet 25 lat pozbawienia wolności" - powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, dodając, że do Sądu Rejonowego w Łodzi prokuratura skierowała siedem wniosków o tymczasowe aresztowanie podejrzanych. W dwóch przypadkach sąd już przychylił się do wniosku prokuratury.(PAP)

autor: Marek Juśkiewicz

jus/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
4.2°C
wschód słońca: 07:23
zachód słońca: 15:37
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2024-11-30 16:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 16:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 16:00
miejsce
Teatr im. Stefana Jaracza, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 19:00
miejsce
Wooltura, Łódź, Wólczańska 40/42
wstęp biletowany