Zima – trudny czas dla kierowców
Przepisy drogowe, a tak dokładnie art. 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym przypomina każdemu użytkownikowi samochodu, że pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innym uczestnikom ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowcy zazwyczaj ignorują delikatne przymrozki oraz opady śniegu. Potrzebują dużo czasu, aby w pełni przystosować się do trwającej zimy, a co za tym idzie wciąż zmieniającej za oknem zimowej aury.
Doświadczenia policjantów ruchu drogowego pokazują, że taka nieostrożność może się zakończyć niebezpiecznym poślizgiem, a w ekstremalnych warunkiem nawet wypadkiem, w którym obrażenia odnosi nie tylko kierowca ale również jego pasażerowie. Warto zatem przygotować pojazd, by uniknąć przykrych „niespodzianek” na drodze. Opony, światła, akumulator, płyny, a także wycieraczki szyb, to elementy, mające ogromne znaczenie dla sprawności pojazdu, a co za tym idzie bezpieczeństwa podczas jazdy.
Oto kilka porad łódzkich policjantów, dzięki którym podczas zimowej podróży będziemy czuli się bezpieczniej:
- Wymień opony na zimowe – to właśnie dzięki oponom zimowym kierowca może skrócić drogę hamowania. Warto tutaj wspomnieć, że zalecana minimalna wysokość bieżnika wynosi 4mm a opony nie były starsze niż 5-letnie. To przekłada się na ich prawidłowe funkcjonowanie.
- Sprawdź hamulce w samochodzie – odgrywają one bardzo ważną rolę. Nawet najmniejsza usterka wpływa na bezpieczeństwo na drodze. W okresie zimowym częste problemy sprawia hamulec ręczny, który często się blokuje. W tym miejscu trzeba pamiętać, że kiedy mamy śliską nawierzchnię najlepiej jest hamować silnikiem. Warto także zachować większy odstęp między pojazdami, ponieważ śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania.
- Wymień wycieraczki - w okresie zimowym są bardzo przydatnym elementem i znacząco wpływają na nasze bezpieczeństwo na drodze. Warto sprawdzić czy pióra nie są zużyte. Niesprawne i zużyte bardzo często przyczyniają się do sytuacji gdy podczas jazdy mamy do czynienia z rozmazaną szybą czołową lub co chwile wycieramy je materiałowymi szmatkami.
- Zrób w miarę swoich możliwości krótki przegląd pojazdu - sprawdź, czy płyny eksploatacyjne są na odpowiednim poziomie, sprawdź gęstość płynu chłodniczego, wymień płyn w zbiorniku spryskiwaczy lub w przypadku jego małej ilości uzupełnij go jak również oczyścić i zabezpieczyć przed utlenianiem klemy akumulatora.
- Sprawdź światła – sprawne oświetlenie jest bardzo ważne. Pamiętajmy, że w okresie zimowym poranki są dłuższe i szybciej zapada zmrok, więc częściej podróżujemy gdy jest ciemno. Na drodze nie można pozwolić sobie na awarię oświetlenia, gdyż nie tylko pogarsza to nasz komfort jazdy ale również wpływa na naszą widoczność innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy o odpowiednim ustawieniu kąta padania światła aby nie ograniczać pola widzenia innym podróżującym z naprzeciwka.
- Wyposaż auto w podstawowe zimowe akcesoria - ułatwiają one codzienną obsługę pojazdu, zwłaszcza jeśli parkujemy „ pod chmurką”. Niezbędne są wtedy skrobaczka do szyb, którą można zastąpić płynem odmrażającym i miotełka do odśnieżania.
- Zadbaj o swój komfort jazdy – przed samochodową podróżą odśnież dokładnie swoje auto, pamiętając jednocześnie o światłach, tablicy rejestracyjnej oraz szybach; zadbaj o dobrą widoczność – nie podróżuj na „czołgistę”.
- Pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności – podczas zimowej jazdy szczególna ostrożność to stosowanie się do przepisów drogowych, zdjęcie nogi z gazu, uważniejsze obserwowanie otoczenia, a także zwiększenie uwagi i dostosowanie zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze.
Policjanci apelują! Kierowco - sprawny i dobrze przygotowany do zimowych warunków samochód to Twoje bezpieczeństwo!
młodszy aspirant Jadwiga Czyż
Wydział Ruchu Drogowego
Komendy Miejskiej Policji w Łodzi