19 styczeń 2023

Zimowiska z łódzkimi policjantami

fot. KMP w Łodzi
Ferie zimowe to czas wolny od nauki, okres beztroski i wyjazdów na wypoczynek. Policjanci z łódzkiej drogówki jak co roku organizują spotkania dotyczące bezpieczeństwa podczas ferii, aby wszyscy po dwutygodniowym wypoczynku bezpiecznie wrócili do szkół i przedszkoli.
REKLAMA

Trwa przerwa międzysemestralna, czyli wyczekiwane przez dzieci i młodzież ferie zimowe, podczas których uczniowie z całej Łodzi będą odpoczywać i korzystać z wolnego czasu. Jak co roku łódzcy policjanci podczas działań „Bezpieczne ferie” spotkają się z dziećmi i młodzieżą, która bierze udział w zimowiskach, przypominając o zagrożeniach, które czyhają na nich podczas takiego wypoczynku.

Tak też było 18 stycznia 2023 roku. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Łodzi, wraz z pracownikami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi, na prośbę firmy VOLVO NOVA przeprowadzili zajęcia dla dzieci, które właśnie tam spędzały feryjne dni. Mundurowi rozstawili miasteczko ruchu drogowego, przeszkody rowerowe, jak również stanowisko na którym umieścili akcesoria i emblematy charakterystyczne dla policjantów drogówki. Oczywiście nie zabrakło policyjnego radiowozu, do którego dzieci mogły wejść i poczuć się chociaż przez chwilę policjantami. Spotkanie było podzielone na trzy części.

Podczas pierwszej części spotkania policjanci omówili zasady bezpiecznego zjeżdżania na sankach i nartach. Wskazali miejsca gdzie taka zabawa jest bardzo niebezpieczna. Powtarzali najmłodszym, że zmienne warunki atmosferyczne sprawiają, że pokrywy lodowe rzek i jezior zamarzają, a po kilku dniach topnieją i stają się bardzo kruche. Dlatego ogromnym ryzykiem jest wejście na taflę lodu. Funkcjonariusze omawiali z uczestnikami zimowisk zasady bezpiecznej zabawy śniegiem. Informując, że rzucanie twardą śnieżką, może wyrządzić komuś krzywdę. Niebezpieczne jest również rzucanie śniegiem w jadące samochody. Taka kula może wybić szybę lub przestraszyć kierowcę, który w następstwie może wykonać niewłaściwy manewr i spowodować wypadek.

Podczas takich rozmów stróże prawa pokazywali pociechom sprzęt policyjny. Największą popularnością cieszył się miernik prędkości, latarka czy też czapka policyjna wraz z „lizakiem”.

W trakcie drugiej części spotkania dzieci mogły poczuć się policjantami ruchu drogowego, tutaj atrakcją był radiowóz policyjny, do którego można było wejść, włączyć sygnały dźwiękowe i świetlne.

Trzecia część spotkania należała do pracownika łódzkiego WORD-u, który pokazał dzieciom jak wygląda jazda rowerem po miasteczku ruchu drogowego. Uczestnicy zimowisk bardzo chętnie pokonywali rozłożone przeszkody oraz omawiali ustawione znaki drogowe, a tym samym utrwalając niektóre zasady drogowe.

Na koniec spotkania policjanci zapytani przez opiekunów o przepisy regulujące urządzanie kuligów. Przypomnieli obecnym na spotkaniu dorosłym, że zabawa w której to samochód ciągnie sanki jest skrajnie niebezpieczna, a zorganizowanie takiej rozrywki może grozić mandatem karnym.

Każdy uczestnik spotkania z policjantami otrzymał na koniec spotkania drobny upominek – workoplecak a w nim książeczkę z zasadami bezpiecznego zachowania na drogach oraz elementy odblaskowe.

 

mł. asp. Jadwiga Czyż

WRD KMP w Łodzi

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
-0.9°C
wschód słońca: 07:28
zachód słońca: 16:20
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2023-01-27 20:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-27 20:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-28 20:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 16:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany