Ziobro: w resorcie sprawiedliwości są już gotowe projekty dotyczące reformy sądownictwa
Minister sprawiedliwości zapytany przez PAP podczas środowej konferencji prasowej potwierdził, że zapowiadany od wielu miesięcy projekt, który ma kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości, jest już gotowy.
"Tak to prawda. W Ministerstwie Sprawiedliwości zostały już przygotowane projekty ustaw dotyczące szeroko rozumianego sądownictwa, dotyczące sądownictwa powszechnego, Sądu Najwyższego, ale też i innych pobocznych, ale ważnych aspektów działania wymiaru sprawiedliwości związanych z tymi głównymi projektami" - powiedział Zbigniew Ziobro.
Jak zaznaczył, w tej chwili te projekty ustaw zostaną przedyskutowane w gronie kolacji. "Ustaliśmy, że naprzód te projekty dotyczące tak ważnej sfery, jaką jest dokończenie reformy sądownictwa, zostaną omówione wewnątrz koalicji, aby zostały zaakceptowane i później konsekwentnie, lojalnie przez całość obozu Zjednoczonej Prawicy były popierane" - podkreślił Ziobro.
"Są już gotowe i teraz czekają już na naszą pracę merytoryczną, spotkanie w ramach koalicji, która ostatecznie je zatwierdzi i będziemy mogli je forsować" - powiedział Ziobro o tych projektach.
Ogólne założenia propozycji dalszych zmian w wymiarze sprawiedliwości politycy Solidarnej Polski przedstawiali jeszcze w lutym br. Jako niektóre z propozycji wymieniano wówczas spłaszczenie struktury sądownictwa do dwóch instancji, wprowadzenie sędziów pokoju i "piątkę" dla nowoczesnej administracji sądowej.
"Mamy dzisiaj rozbudowany, niemalże bizantyjski system sądownictwa. Dlatego proponujemy zmianę w postaci spłaszczenia struktury, likwidacji tej rozbuchanej struktury sądownictwa, wprowadzenie dwóch instancji, jednolite stanowisko sędziowskie i łatwiejsze drogi awansowe dla sędziów pracowitych, rzetelnych, których mamy ogromną liczbę" - mówił wtedy wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
W odniesieniu do sędziów pokoju - jak przekazywano w lutym br. - mieliby oni być wybierani w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję i rozpoznawaliby sprawy w uproszczonej procedurze. Mieliby też być pozbawieni immunitetu i podlegać kontroli odwoławczej w ramach sądów rejonowych.
Solidarna Polska proponowała także ograniczenie zakresu spraw, którymi zajmują się sędziowie. "Chcemy, żeby sprawy drobne zostały wyprowadzone z sądów" - dodawał wiceminister. Wśród zmian dotyczących administracji sądowej wymieniano wtedy m.in. digitalizację akt sądowych, wdrożenie profilu zaufanego w relacji obywatel - sąd, rozwinięcie ePUAP - Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej i pełną informatyzację postępowania rejestrowego dla przedsiębiorców.
W październiku br. szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski mówił, że jednym z pierwszych działań Zjednoczonej Prawicy w jesiennej ofensywie programowej będzie kontynuacja reformy sądownictwa. Jednocześnie dodał, że wszystko jest uzależnione od skuteczności walki z Covid-19. (PAP)
autorzy: Mateusz Mikowski, Marcin Jabłoński
mm/ mja/ akuz/ robs/
