reklama
kategoria: Nieruchomości
11 sierpień 2019

Inteligentne nieruchomości

zdjęcie: Inteligentne nieruchomości / pixabay/1821636
Tzw. smart cities to już nieodległa przyszłość. Według prognozy firmy doradczej Frost & Sullivan, w 2025 roku na świecie będzie 26 inteligentnych miast. W rankingu zaawansowania teleinformatycznego miast (ICT), przeprowadzonym w zeszłym roku przez firmę Ericsson, Warszawa znalazła się dokładnie w środku stawki 40 badanych miast.
REKLAMA
W badaniu brano pod uwagę dostępność oraz wykorzystanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych, inwestycje w rozwój ekonomiczny, społeczny i środowisko naturalne. Pierwsza trójka to Sztokholm, Londyn i Paryż. Dość wysoka pozycja Warszawy nie powinna dziwić: po wieloletnim opóźnieniu, kiedy w ogóle nie było różnego rodzaju usług, często pojawiały się one od razu w najnowocześniejszej postaci. W ten sposób stolica Polski nadrabia zaniedbania względem wielu metropolii.

Kolejny raport Ericssona wskazuje, jak użytkownicy smartfonów wyobrażają sobie inteligentne miasto. Większość respondentów wymieniła sensory informujące o ruchu miejskim, interaktywne znaki drogowe, system wynajmu pojazdów miejskich (car sharing), możliwość stałej kontroli zużycia energii i jakości wody pitnej w domu. Wiele osób wskazało także biometryczne ID, umożliwiające dostęp do usług miejskich.

Jak to wygląda w przypadku nieruchomości? W Warszawie, a od kilku lat także w innych większych miastach Polski, obserwujemy prawdziwy wysyp supernowoczesnych budynków. Jeszcze na początku lat 90. w stolicy Polski nie było ani jednego biurowca klasy A. Obecnie wiele obiektów może pochwalić się certyfikatami ekologicznymi BREEAM oraz LEED (a także  WELL, EU Green Building i polskim GBS), które nadawane są po analizie m.in. zużycia energii i wody, zastosowania rozwiązań i materiałów przyjaznych dla środowiska, emisji dwutlenku węgla, zdrowia i komfortu pracowników, dostępności komunikacyjnej, zarządzania obiektem itp. Tzw. inteligentne budynki kryją w swoich ścianach zintegrowane systemy automatyki. Mózgiem takiego budynku jest BMS, czyli system zarządzania układami automatycznego sterowania. Ponadstandardowa izolacja ścian i otworów budynku, a także inne rozwiązania zastosowane w tzw. budynkach pasywnych umożliwiają wielokrotnie mniejsze zużycie energii w stosunku do zwykłych domów, w dodatku bez użycia tradycyjnych systemów grzewczych i chłodzących. W takim budynku nie może zabraknąć inteligentnego sprzętu, np. lodówki, która wyśle informację, jakiego jedzenia w niej brakuje, albo je sama zamówi w sklepie, a potem zaproponuje przepis na obiad z dostarczonych składników.

W nazywaniu miast, budynków i sprzętów AGD „inteligentnymi” jest oczywiście wiele przesady, bo tak naprawdę mamy najczęściej do czynienia z kilkoma funkcjami ułatwiającymi życie, o mocno ograniczonym zastosowaniu. Kiedy w 1997 r. komputer „Deep Blue” wygrał pojedynek szachowy z Garym Kasparowem, niektórzy widzieli w tym zapowiedź nowego typu inteligencji. Czy dziś, w dobie dronów latających nad nami w przeróżnych celach i wielu innych zadziwiających wynalazków,  jesteśmy bliżej technologii, które przewyższą człowieka pod względem intelektu i kreatywności, nie zaś tylko będą go zastępować w wykonywaniu nawet najbardziej złożonych czynności? 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
0.3°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 16:14
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-01-22 20:30
miejsce
Kręgielnia Król Kul, Łódź, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 19:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-24 18:00
miejsce
Sala koncertowa Akademii Muzycznej...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-24 19:30
miejsce
Klub Scenografia, Łódź, ul....
wstęp biletowany