reklama

Jak kształtują się koszty budowy na tle cen mieszkań?

zdjęcie: Jak kształtują się koszty budowy na tle cen mieszkań? / pixabay/3869186
Większość z nas narzeka na ceny mieszkań. Pytanie, które w tym kontekście często się pojawia, brzmi – czy wynikają one z poziomu cen w gospodarce oraz faktycznych kosztów ponoszonych przez deweloperów?
REKLAMA
Koszty budowy

Dzisiaj, aby kupić mieszkanie, statystyczny Kowalski – zakładając, że nie otrzyma wysokiego spadku lub nie wygra w lotka – musi zaciągnąć kredyt na kilkadziesiąt lat. Następnie przez kolejne często 20 do 30 lat musi miesiąc w miesiąc ten kredyt spłacać. Informacją, która mogłaby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ceny mieszkań są tak wysokie, mogą być szacunki odnośnie kosztów budowy nowych mieszkań prowadzone przez Główny Urząd Statystyczny.

Poniżej przedstawiliśmy porównanie wartości odtworzeniowej jednego m2 oraz jego wyceny rynkowej w siedmiu głównych miastach Polski. Pierwszy wniosek, który płynie z tego zestawienia jest taki, że opinie jakoby nowe lokale mieszkalne już za jakiś czas były do wzięcia za 3 tys. zł/m2., można włożyć między bajki. Według GUS bowiem średni koszt wybudowania jednego m2 nowych czterech ścian w ostatnim kwartale ubiegłego roku wynosił w Polsce 4 597 zł.


Wartość odtworzeniowa oraz cena transakcyjna 1 m2 powierzchni nowych mieszkań na 7 głównych rynkach mieszkaniowych w Polsce.

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom, na podstawie danych GUS oraz NBP.


Różnica między kosztem budowy a ceną transakcyjną

W ostatnim kwartale 2019 r. różnica między kosztem budowy a średnią ceną transakcyjną w głównych siedmiu miastach wyniosła 3 626 zł. Kwota całkiem spora, stanowiąca ponad 44% średniej stawki za m2 nowego mieszkania. Warto jednak zaznaczyć, że nie można bezpośrednio przekładać jej na zysk deweloperów.

Zgodnie z polskim prawem wartość odtworzeniowa to przeciętne dla całego kraju nakłady poniesione przez inwestorów na budowę nowych budynków mieszkalnych (innych niż jednorodzinne i zbiorowego zamieszkania) w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej budynku, wyznaczone jako średnia ważona powierzchnią użytkową budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania w poszczególnych województwach. Oznacza to, że nie uwzględnia ona wielu kosztów ponoszonych przez firmy deweloperskie.

Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom wymienia: Nakłady na sprzedaż, reklamę i marketing, wysokość odsetek oraz innych kosztów płaconych z tytułu kredytów itp. Są to koszty, które bardzo ciężko oszacować i zapewne znacznie różnią się one w różnych przedsiębiorstwach. Ponadto warto pamiętać, że koszty ponoszone w poszczególnych rejonach Polski mogą znacznie odbiegać od średniej dla całego kraju.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
3.6°C
wschód słońca: 07:45
zachód słońca: 15:36
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2024-12-22 16:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-22 19:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-26 17:30
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-27 20:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany