Mikromieszkania i kawalerki – czy można mieszkać w 15 mkw?

Co można zmieścić na 15 mkw. powierzchni? Może wydawać się to dość abstrakcyjne, ale – jak pokazują przykłady z polskich miast – na takim metrażu można zmieścić całe mieszkanie. Moda na mikromieszkania co jakiś czas powraca i podbija rynek nieruchomości. Zdawać by się mogło, że aranżacja małych mieszkań to nie lada wyzwanie. Dlaczego zatem kupujący tak chętnie stają się właścicielami czterech ścian o niewielkim metrażu?
REKLAMA
Mikromieszkania, czyli najmniejsze z najmniejszych

Najmniejsze mieszkania to zazwyczaj kawalerki. Ciężko jest bowiem zmieścić więcej niż jeden pokój na kilkunastu metrach kwadratowych. Jednak metraż najmniejszej obecnie dostępnej nieruchomości na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych jest jeszcze niższy. Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań – w tych miastach obecnie dostępne są mikromieszkania o całkowitej powierzchni poniżej 15 mkw. Wyjątek stanowi Gdańsk, gdzie najmniejsza dostępna powierzchnia to 15,7 mkw.

Ile kosztuje kawalerka w Warszawie i innych polskich miastach?

W Warszawie obecnie najmniejsze mieszkanie wystawione na sprzedaż to kawalerka o powierzchni 11,1 mkw. Za takie wygody trzeba zapłacić ponad 215 tys. zł. W Krakowie na 1-pokojowe lokum o metrażu 12 mkw. trzeba wyłożyć 175 tys. zł. We Wrocławiu najmniejsza nieruchomość mieszkaniowa o powierzchni 10,2 mkw. kosztuje 180 tys. zł. W Poznaniu i Gdańsku mikromieszkania są do wzięcia za odpowiednio 143,5 tys. zł oraz 165 tys. zł.

Oferty sprzedaży mikro mieszkań na rynku mieszkaniowym w poszczególnych miastach

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom

Kto kupuje mikromieszkania?

Co może zmieścić się na tak małej powierzchni? To, co w lokalu o „normalnych” rozmiarach, tzn. przestrzeń mieszkalna, jakaś forma kuchni i łazienka. W przypadku takiego typu nieruchomości zasadne pozostaje jednak pytanie, czy na tak małej przestrzeni można normalnie funkcjonować oraz kto kupuje takie nieruchomości? W tak małych mieszkaniach  oczywiście da się żyć. Warto się jednakże zastanowić, w którym momencie kończy się mieszkanie, a zaczyna cela.

Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom zaznacza, że choć może się to wydawać dziwne, mikromieszkania są często kupowane przez inwestorów. Lubią oni niewielkie lokale w dobrej lokalizacji, które łatwo jest wynająć np. studentom lub turystom, w ramach wynajmu krótkoterminowego. Z tej perspektywy pełnią one odpowiednik bardziej pokoju hotelowego niż mieszkania. Stopa zwrotu z takich nieruchomości może być dużo wyższa od nieruchomości o standardowych rozmiarach.

Autor:
Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
59414
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-02-06 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-08 17:30
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-08 20:30
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-11 19:00
miejsce
Klub Scenografia, Łódź, ul....
wstęp biletowany