reklama

PUM – ważna sprawa dla dewelopera i dla klienta

zdjęcie: PUM – ważna sprawa dla dewelopera i dla klienta / pixabay/681318
PUM to skrót, który często pojawia się w publikacjach, także tych medialnych dotyczących nieruchomości. Powierzchnia Użytkowa Mieszkania, bo tak należy go rozszyfrowywać, ma duże znaczenie zarówno dla tych, którzy wystawiają mieszkanie na sprzedaż, jak i tych, którzy noszą się z zamiarem jego zakupu. Wartość PUM może być również istotna w przypadku transakcji kupna lub sprzedaży działki.
REKLAMA
Co oznacza powierzchnia użytkowa mieszkania dla klienta?

Główny Urząd Statystyczny określa PUM, jako sumę powierzchni wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu lub budynku mieszkalnym, w którym znajduje się tylko jedno mieszkanie, tj. pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek, ubikacji, obudowanej werandy, ganku, garderoby oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom mieszkańców bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania (m.in. pracownia artystyczna, pomieszczenia rekreacyjne itp.).

Tyle, jeśli chodzi o definicję. Dla osób kupujących mieszkanie PUM jest istotna bowiem powierzchnia lokalu. Po pierwsze decyduje o cenie nabycia mieszkania, po drugie zależy od niej wysokość późniejszych opłat eksploatacyjnych oraz wysokość podatku od nieruchomości. Odpowiednie przepisy regulują oczywiście zasady mierzenia powierzchni użytkowej.

Należy dodać, że mimo to różnica między metrażem mieszkania wynikającym z planu budowlanego, a jego faktycznymi wymiarami stanowi źródło licznych nieporozumień i sporów, również sądowych, między firmami deweloperskimi a ich klientami.


Działka na sprzedaż i opłacalność deweloperki

Każdy, kto sprzedał działkę deweloperowi, albo czyj grunt stanowił przedmiot zakusów dewelopera, dobrze wie, że PUM ma kluczowe znaczenie dla wyceny nieruchomości. Deweloper nie przelicza bowiem całkowitej ceny zapłaconej za grunt na jego powierzchnię – ary, czy też metry kwadratowe zakupionej działki. Przelicza natomiast kwotę, którą zapłacił za działkę na liczbę mkw. powierzchni użytkowej, które będzie mógł na tej działce wybudować i które będzie mógł w następnej kolejności sprzedać.

Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom tłumaczy, że przedsiębiorstwa deweloperskie wszystkie koszty realizacji projektu, nie tylko te związane z działką, ale również z poszczególnymi etapami budowy, a nierzadko nawet koszty komercjalizacji projektu odnoszą do jednego mkw. PUM i do ceny którą będzie można za ten mkw. dostać od ostatecznych klientów.


Powierzchnia działki pod zabudowę – cena cenie nierówna

Efektem takiego podejścia mogą być skrajnie różne ceny za działki w podobnej okolicy i z podobnym – wydawać by się mogło – potencjałem.

Ekspert serwisu Otodom tłumaczy to na prostym przykładzie – załóżmy, że mamy dwie działki położone w zbliżonej lokalizacji i o równej powierzchni, które są przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną. Na pierwszej z nich można postawić maksymalnie trzypiętrowy budynek o powierzchni 1000 mkw., z kolei na drugiej budynek może osiągnąć wysokość sześciu pięter i 2000 mkw. Łatwo się domyślić, że deweloper będzie skłonny zapłacić za drugą działkę mniej więcej dwa razy tyle, co za pierwszą. Będzie mógł na niej postawić dwa razy większy budynek, więc przychody z komercjalizacji projektu również będą potencjalnie dwukrotnie wyższe.

Oczywiście, wyznaczając PUM przedsiębiorstwo deweloperskie, musi kierować się obowiązującymi przepisami, normami oraz zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, bądź Warunkami Zabudowy. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
2.8°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 16:14
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-01-22 18:00
miejsce
Kręgielnia Król Kul, Łódź, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-22 20:30
miejsce
Kręgielnia Król Kul, Łódź, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 19:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-24 18:00
miejsce
Sala koncertowa Akademii Muzycznej...
wstęp biletowany