26 lipiec 2021

W Łodzi mieszkania drożej, a domy… z 14-procentowym spadkiem cen, wyłamując się poza ogólnopolskie trendy

fot. nadeslane
W Łodzi w maju bieżącego roku za nowe „M” trzeba było zapłacić średnio 7 469 zł/mkw. Z kolei przeciętna stawka za mieszkanie z drugiej ręki wynosiła wówczas 6 150 zł/mkw. W przypadku rynku pierwotnego Łódź zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce największych polskich miast.
REKLAMA
Już od ponad roku …
… nasza codzienność jest naznaczona obecnością koronawirusa. Można by spytać – ile jeszcze? – ale, nikt z nas po pierwsze nie zna odpowiedzi na to pytanie, a po drugie chyba wolimy oddalać od siebie różne perspektywy, które są przed nami nakreślane przez epidemiologów. Faktem jest, że koronawirus wpłynął na każdy wymiar naszego życia - od relacji z najbliższymi, poprzez zmiany w sposobie pracy, zwłaszcza tej biurowej, a na modelu spędzania wolnego czasu kończąc (platformy streamingowe zamiast roweru czy basenu).

Ucierpiała nie tylko służba zdrowia, ale również gospodarka, choć perspektywy powrotu koniunktury akurat w Polsce w porównaniu do innych krajów, wydają się być naprawdę dobre. Pandemia nie ominęła też rynku nieruchomości. Wbrew pojawiającym się początkowo zapowiedziom, ceny nieruchomości w 2020 roku nie zanotowały dramatycznych spadków, a wzrosty. Nie zmienia to faktu, że zmieniły się warunki w jakich dzisiaj chcemy mieszkać. Bardzo wielu z nas zdało sobie sprawę z wartości niewielkiego „spacerniaka” o powierzchni nawet kilku mkw., przylegającego do mieszkania czy szeregowca. Domy na obrzeżach miasta znacznie zyskały na atrakcyjności względem mieszkań bliżej centrum. Te zmiany widać gołym okiem w całej Polsce, również w Łodzi.

Ceny mieszkań w górę
Przed rokiem na lokum od dewelopera trzeba było wyłożyć 6 492 zł/mkw., co oznacza, że w ciągu roku przeciętna stawka za nowe cztery kąty wzrosła o 15%. Zmiany były widoczne również w perspektywie miesiąca – od kwietnia do maja średnia cena wzrosła o 276 zł/mkw. do poziomu 7 469 zł/mkw.
Nie inaczej sytuacja kształtowała się na rynku wtórnym, na którym średnia stawka ofertowa w ciągu roku wzrosła  o 5%. W maju bieżącego roku wynosiła bowiem 6 150 zł/mkw., a przed rokiem 5 855 zł/mkw.

Domy jednak w odwrocie?
Mieszkanie bliżej centrum czy dom na obrzeżach? To pytanie często zadają sobie rodziny szukające poprawy warunków mieszkaniowych. W dobie pandemii można zakładać, że coraz więcej z nas będzie skłaniać się ku tej drugiej odpowiedzi. Należy jednak zaznaczyć, że większe zapotrzebowanie na domy wcale nie musi oznaczać większego popytu na nie.

„Domy wprawdzie zazwyczaj cechują się bowiem niższą stawką za jednostkę powierzchni, równocześnie jednak wyższą ceną całkowitą. Wyższy metraż domów sprawia, że o wiele mniej polskich gospodarstw domowych stać na dom niż na mieszkanie. Wszystko zależy od kondycji finansowej gospodarstwa domowego. Czy sprosta ono wyższym wymaganiom finansowym, jeśli chodzi o cenę nieruchomości, o wkład własny, o zdolność kredytową? Jeśli nie, to zamiast realnego efektu pandemii, możemy mieć efekt jedynie na papierze” tłumaczy Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

Na łódzkim rynku pierwotnym ceny nowych domów w okresie kwiecień-maj 2021 zanurkowały. Średnia stawka ofertowa domów od dewelopera w grudniu 2020 wynosiła 5 245 zł/mkw., a w maju bieżącego roku już tylko 4 598 zł/mkw. Warto dodać, że rok temu średnia stawka ofertowa w marcu wynosiła jeszcze 5 354 zł/mkw. Nieco inaczej rzeczy się mają w przypadku domów z drugiej ręki. Tutaj widoczna jest stabilizacja z delikatnym wzrostem w drugim kwartale 2021 roku. W maju przeciętna stawka wynosiła 4 780 zł/mkw., a przed rokiem 4 347 zł/mkw. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-11-27 16:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 17:00
miejsce
Atlas Arena, Łódź, al. Bandurskiego 7
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 19:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany