6 maj 2023

zdjęcie: Dobrze, że PO zauważa, że jest polska wieś, bo dotąd widziała tylko wielkie miasta / fot. PAP
Dobrze, że Platforma Obywatelska zauważa, że jest polska wieś, bo do tej pory widziała tylko wielkie miasta i je finansowała - mówił w sobotę minister rolnictwa Robert Telus odnosząc się do oskarżeń posłów KO o "zaoraniu" przez PiS polskiej wsi.

Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi podczas konferencji prasowej w Opocznie (woj. łódzkie) odniósł się do sobotniego briefingu posłów KO. Arkadiusz Myrcha i Marty Golbik ocenili, że "PiS zaorał polską wieś".

"Pamiętamy, kto chciał zwinąć polską wieś, Polskę powiatową. Zamykanie linii autobusowych, posterunków policji, poczty, nie dawanie środków na polską wieś, podniesienie wieku emerytalnego. Emerytura rolna za PO – 780 zł, w tej chwili – 1600 zł. To jest taka różnica, jeśli mówimy o zaoraniu polskiej wsi" – powiedział Telus.

Jak dodał, "dobrze, że Platforma Obywatelska zauważa, że jest polska wieś, bo do tej pory widziała tylko wielkie miasta i je finansowała".

"Platforma Obywatelska, dla której Polska powiatowa nie była potrzebna, którą zwijała, zaczyna mówić o polskim rolnictwa. Zauważyła problem polskiego rolnictwa. Szkoda, że PO nie przedstawia żadnych propozycji, co powinniśmy zrobić, tylko krytykuje" – podkreślił Telus.

Parlamentarzyści KO podczas briefingu wystosowali pięć pytań do polskiego rządu, m.in.: dlaczego za rządów PiS rekordowa ilość polskiej ziemi rolnej trafiła w ręce cudzoziemców; dlaczego do Polski wjechało nieprzebadane zboże z Ukrainy; dlaczego przez dziewięć miesięcy rząd polski nic nie zrobił z kryzysem zbożowym; dlaczego dziś na stołach Polaków króluje duński i niemiecki schabowy; dlaczego producenci mleka stanęli dziś na skraju bankructwa?

Szef resortu rolnictwa przekonywał, że nieprawdą jest, iż podczas rządów PiS sprzedano więcej ziemi cudzoziemcom, niż za czasów rządów PO-PSL.

"W latach 2008-2015 sprzedano z zasobów 695 hektarów, z czego 262 to były nieruchomości rolne. Myśmy od 2016 do 2022 roku sprzedali 380 hektarów, o połowę mniej" – zaznaczył.

Zapewnił też, że każde zboże sprowadzane do Polski jest badane. "Badamy zboże, bo dbamy o bezpieczeństwo Polaków. Bardzo nam na tym zależy. Zaleciłem, nakazałem sprawdzenie każdego zboża tzw. technicznego, które jest w magazynach w Polsce. Będzie i jest badane każde zboże" – mówił Telus. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ amac/