reklama
kategoria: Polityka
2 grudzień 2024

Rozpoczęło się NWZ Orlenu - w porządku obrad sprawa roszczeń wobec byłego zarządu

zdjęcie: Rozpoczęło się NWZ Orlenu - w porządku obrad sprawa roszczeń wobec byłego zarządu / v22313852
v22313852
W Płocku (Mazowieckie) w poniedziałek przed południem rozpoczęło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) Orlenu, które zajmie się m.in. projektem uchwały w sprawie roszczeń o naprawienie szkód, które mógł wyrządzić były zarząd spółki, gdy prezesem był tam Daniel Obajtek.
REKLAMA

Podczas posiedzenia akcjonariusze Orlenu rozpatrzą też projekty uchwał dotyczące zgody na zbycie sieci automatów paczkowych, stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstw, poprzez jej wniesienie do podmiotu zależnego oraz zmian w składzie rady nadzorczej.

W uzasadnieniu projektu uchwały, który odnosi się do byłego zarządu Orlenu, w okresie prezesury Daniela Obajtka, spółka zaznaczyła, że obecnie toczą się śledztwa „w sprawie działań i zaniechań byłych członków zarządu”, które miały miejsce w latach 2018-2024 i mogły wyrządzić tam szkodę, w tym wielkich rozmiarów. Zwrócono przy tym uwagę, że na prowadzone w spółce liczne audyty i kontrole, których wyniki „wskazują na istotne nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków” w okresie sprawowania funkcji przez członków byłego zarządu.

W tym kontekście wymieniono 13 osób. Oprócz Daniela Obajtka, który był prezesem Orlenu od lutego 2018 r. do lutego 2024 r., są to również: Armen Artwich, Adam Burak, Patrycja Klarecka, Zbigniew Leszczyński oraz Krzysztof Nowicki, Robert Perkowski, Wiesław Protasewicz, Michał Róg i Piotr Sabat, jak również Jan Szewczak, Iwona Waksmundzka-Olejniczak i Józef Węgrecki.

Według spółki, ich działania miały skutkować powstaniem szkód w jej mieniu.

W ocenie Orlenu, sprawy, których roszczenia mogą dotyczyć, to m.in. zaniżanie cen paliw, dokonywanie nieuzasadnionych wydatków na podstawie umów sponsoringowych i umów darowizny, a także dokonywanie przez członków zarządu nieuzasadnionych wydatków reprezentacyjnych, podjęcie niekorzystnych decyzji dotyczących inwestycji rzeczowych i kapitałowych, w tym zakupu kontrolnego pakietu akcji Ruch, jak również dokonanie nieuzasadnionych wydatków z tytułu umów o usługi detektywistyczne i usługi doradcze oraz działań związanych ze spółką Orlen Trading Switzerland.

W trakcie poniedziałkowego NWZ Orlenu rozpatrzony ma zostać również projekt uchwały zakładający reorganizację obejmującą dział sieci automatów paczkowych. Chodzi o wniesienie tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki zależnej, której jedynym wspólnikiem będzie Orlen. Na przenoszoną działalność sieci będzie składać się m.in. ponad 6 tys. automatów paczkowych.

Ponadto akcjonariusze Orlenu mają zająć się zmianami w radzie nadzorczej. Wniosek w tej sprawie złożyli: Nationale-Nederlanden OFE, PZU Złota Jesień OFE oraz Generali OFE. Następnie Nationale-Nederlanden OFE jako kandydatkę do rady nadzorczej Orlenu zaproponował biegłego rewidenta Ewę Sowińską, w latach 1996 - 2009 związaną z PricewaterhouseCoopers, w tym zasiadającą w zarządzie tej spółki, a od 2009 r. będącą partnerką w ESO Audit.

Obecnie rada nadzorcza Orlenu liczy dziewięciu członków przy ustalonym wcześniej 10-osobowym jej składzie. Zgodnie ze statutem spółki w radzie może zasiadać od sześciu do 15 członków.

Można spodziewać się, że przyjęcie projektów uchwał przygotowanych na poniedziałkowe obrady NWZ Orlenu będzie zależało przede wszystkim od stanowiska Skarbu Państwa, który jest największym akcjonariuszem tej spółki. Według danych publikowanych ostatnio przez Orlen, Skarb Państwa posiada tam 49,9 proc. akcji, Nationale-Nederlanden OFE - 5,89 proc., a pozostali akcjonariusze, instytucjonalni i indywidualni - 44,21 proc.

Obrady akcjonariuszy Orlenu odbywają się w płockim Centrum Administracji spółki przy ul. Chemików, który w Płocku sąsiaduje z jej głównym zakładem produkcyjnym. (PAP)

mb/ aop/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
-2.9°C
wschód słońca: 07:41
zachód słońca: 16:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-01-13 19:00
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-14 20:00
miejsce
Przechowalnia, Łódź, ul. 6 sierpnia 5
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-15 20:00
miejsce
ARTKOMBINAT Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-16 18:30
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany