13 maj 2022

średni czas trwania postępowań w pierwszym kwartale br. skrócił się o blisko 2 miesiące

zdjęcie: średni czas trwania postępowań w pierwszym kwartale br. skrócił się o blisko 2 miesiące / fot. PAP
fot. PAP
Wielki wysiłek informatyzacji i wprowadzenie nowoczesnych technologii do polskiego sądownictwa przyczyniły się do tego, że średni czas trwania postępowań w pierwszym kwartale tego roku skrócił się o blisko 2 miesiące - przekazał w piątek szef MS Zbigniew Ziobro.
REKLAMA

"Wielki wysiłek informatyzacji i wprowadzenie nowoczesnych technologii do polskiego sądownictwa oraz zmiany w procedurze, które też uprościły i ułatwiły postępowanie zwłaszcza w sprawach cywilnych, przyczyniły się do tego, o czym dzisiaj chcemy państwu powiedzieć. Otóż średni czas trwania postępowań w pierwszym kwartale tego roku skrócił się i to aż o blisko 2 miesiące" - poinformował Ziobro w piątek na konferencji prasowej.

Jak dodał, średni czas postępowań w wybranych kategoriach spraw, które raz do roku są badane wynosił w tym kwartale 5,5 miesiąca. "To przeszło o 1,6 miesiąca krócej, niż w zeszłym roku" - zauważył.

Natomiast - jak dodał - "jeśli wziąć postępowanie wyłącznie w pierwszej instancji, to jest to jeszcze lepszy wynik". "Bo to tylko 4,2 miesiąca, jeśli liczyć to w tym przedziale czasu" - powiedział Ziobro. "Dla przykładu, w sądach rejonowych sprawy niezwykle istotne gospodarcze przyspieszyły o prawie 2,5 miesiąca, a sprawy cywilne o 2 miesiące" - podkreślił szef MS.

"Jeśli popatrzymy na sprawy karne, to widzimy optymistyczne dane. Pierwszy kwartał przyniósł informację, że na 100 spraw karnych, które wpływały w miesiącu do sądu, załatwianych było 121 spraw, co pokazuje, że sądy załatwiają zaległości" - zaznaczył Zbigniew Ziobro. (PAP)

autor: Edyta Roś, Adrian Kowarzyk

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
19.9°C
wschód słońca: 04:32
zachód słońca: 20:46
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2023-05-29 17:15
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-29 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-29 20:00
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-30 19:00
miejsce
KIJ, Łódź, ul. Jaracza 45
wstęp biletowany