reklama
kategoria: Polityka
11 listopad 2024

Testem współczesnego patriotyzmu jest reagowanie na sytuacje kryzysowe

zdjęcie: Testem współczesnego patriotyzmu jest reagowanie na sytuacje kryzysowe / fot. PAP
fot. PAP
Wymiarem współczesnego patriotyzmu jest gotowość do obrony ojczyzny, ale testem patriotyzmu jest reagowanie na sytuacje kryzysowe - mówił podczas Narodowego Święta Niepodległości w Katowicach wojewoda śląski Marek Wójcik. Nawiązał do niedawnej powodzi, która dotknęła część regionu i podziękował za zaangażowanie w walkę ze skutkami żywiołu.
REKLAMA

Oficjalne obchody Święta Niepodległości w woj. śląskim rozpoczął rano uroczysty apel przy katowickim pomniku Józefa Piłsudskiego, z udziałem wojskowej asysty honorowej oraz pocztów sztandarowych. Podczas uroczystości, w której wzięli udział m.in. minister przemysłu Marzena Czarnecka oraz przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz, odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Na koniec delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.

W swoim wystąpieniu wojewoda Wójcik mówił, że 11 listopada wspomina się ojców niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego i Wojciecha Korfantego, ale powinno się pamiętać również o wszystkich tych osobach, które przez 123 lata zachowywały tożsamość narodową i marzyły o Polsce, dzięki którym udało się to marzenie zrealizować.

„Dziś, kiedy myślimy o współczesnym patriotyzmie, myślimy o gotowości do obrony Rzeczypospolitej i rzeczywiście to jest wymiar współczesnego patriotyzmu, ale testem naszego patriotyzmu jest reagowanie na sytuacje kryzysowe, na to czy jesteśmy w stanie pomóc obywatelom w sytuacji zagrożenia” – przekonywał wojewoda.

Taki test – kontynuował – miał miejsce kilka tygodni temu, gdy południe woj. śląskiego doświadczyło powodzi. Podziękował wszystkim za solidarność i zaangażowanie w walce z żywiołem, w szczególności strażakom, żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, policjantom i urzędnikom. „Ale przede wszystkim dziękuję wszystkim osobom prywatnym, jak również przedsiębiorcom, którzy angażowali się w to działanie” – powiedział wojewoda Wójcik.

„Współczesnym wymiarem patriotyzmu jest również gotowość do bronienia sąsiadów, bronienia swoich miejscowości przed różnego rodzaju trudnymi sytuacjami. Uważam, że ten test przeszliśmy i za to bardzo dziękuję” – podsumował Wójcik.

Po apelu uczestnicy uroczystości uczestniczyli we mszy św. w intencji ojczyzny, odprawionej w Archikatedrze Chrystusa Króla pod przewodnictwem arcybiskupa Adriana Galbasa, który w homilii mówił m.in., że głównym motywem udziału w poniedziałkowej mszy jest dziękczynnie za odzyskanie niepodległości, które – jak przekonywał - „trudno zrozumieć jako działanie jedynie ludzkie”.

„Dziś modlimy się także o mądrość dla tych, którzy teraz trzymają ster naszej ojczyzny, którzy teraz zostali postawieni na czele naszego państwa, stanowią prawo, nadają kierunek. Prosimy o dar mądrości i pokory, o umiejętność widzenia dobra wspólnego” - powiedział arcybiskup, który przekonywał, że Polska nie może wyzbyć się swojej narodowej tożsamości i tradycji, związanej z chrześcijaństwem. „Stając się członkiem Wspólnoty Europejskiej Rzeczpospolita nie może tracić niczego ze swych dóbr materialnych i duchowych, których za cenę krwi broniły pokolenia naszych rodaków (...)” – zaznaczył i dodał, że w obronie tych wartości Kościół chce być dla rządzących partnerem i sojusznikiem.

Hierarcha wezwał do budowy współczesnej Polski nie na negacji wartości chrześcijańskich, ale na szacunku dla nich. „Nikt w Kościele nie ma wątpliwości, że to, co cesarskie należy oddać cesarzowi, ale też Kościół zawsze będzie się domagał, by to, co Boskie oddać Bogu. Ta autonomia, czyli laickość sfery publicznej, rozróżnia Kościół od państwa, ale tych rzeczywistości sobie nie przeciwstawia i ich od siebie nie separuje, nie wyklucza też dobrej współpracy między nimi, przeciwnie – taką współpracę zakłada” - powiedział.

Abp Galbas, który ma wkrótce zostać metropolitą warszawskim, oświadczył, że w czasie, gdy był biskupem katowickim bardzo pozytywnie wspomina współpracę zarówno z poprzednią jak i obecną władzą. Dziękował za to wojewodzie, marszałkowi, lokalnym samorządom i parlamentarzystom. „Oby taki duch był obecny nie tylko tu, na Górnym Śląsku, ale także w całej naszej ojczyźnie. On jest nie tylko możliwy, on jest konieczny, jeśli nie chcemy roztrwonić tego wielkiego dobra, jakim jest Polska” – apelował i poprosił o modlitwę w intencji wyboru nowego biskupa katowickiego.

Święto 11 Listopada w Katowicach jest okazją do zwiedzenia i poznania tajemnic gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Od popołudnia mieszkańcy będą mogli zobaczyć m.in. Salę Sejmu Śląskiego, będącą pierwowzorem Sali Plenarnej Sejmu RP, skarbiec, w którym przed wojną przechowywano rezerwy złota woj. śląskiego oraz tunel ewakuacyjny. Dla zwiedzających przygotowane zostały liczne atrakcje, m.in.: inscenizacje w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej czy pokaz tańca klasycznego.

Rano na ulicach Katowic pojawili się uczestnicy III Biegu Niepodległości im. Dziewięciu z Wujka, organizowanego przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Sportową rywalizacją biegacze upamiętniają górników zastrzelonych przez ZOMO podczas pacyfikacji Wujka na początku stanu wojennego. Była to szósta edycja imprezy, która do 2021 r. odbywała się w grudniu, przy okazji rocznicy pacyfikacji. Od 2022 r. odbywa się 11 listopada, pod zmienioną nazwą.

Świąteczne obchody odbywają się również w innych śląskich miastach. Np. na Stadionie Śląskim w Chorzowie przed południem rozpoczęły się uroczystości, na które zaprosił mieszkańców marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa. W południe zgromadzeni wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, chwilę później mogli podziwiać przelot samolotów Aeroklubu Śląskiego i pilotów Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”. W zaplanowanym do wieczora programie znalazły się także występy artystyczne, pokazy militariów, atrakcje dla najmłodszych i koncerty. "Święto Niepodległości to dzień szczególny, w którym wyrażamy dumę z naszych wspólnych korzeni oraz spraw, które nas łączą" - napisał marszałek Saługa, zapraszając do udziału we wspólnym świętowaniu.(PAP)

kon/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
6.8°C
wschód słońca: 07:45
zachód słońca: 15:51
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-01-07 18:00
miejsce
Kręgielnia Król Kul, Łódź, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-07 19:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-07 19:00
miejsce
Sala koncertowa Akademii Muzycznej...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-09 19:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany