23 listopad 2020

COVID-19 a rynek pracy. Czy będzie rewolucja po pandemii?

fot. nadesłane
Nowa rzeczywistość już uderzyła w rynek pracy. Zmiany, które wywołała pandemia są odczuwalne po stronie i pracowników, i pracodawców. To nie koniec problemów. – Praca home office w dłuższej perspektywie wpłynie między innymi na poluzowanie więzi z firmą i jej społecznym układem – uważa Grzegorz Rippel, ekspert ds. doradztwa organizacyjnego i HR, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.
Od kilku miesięcy zarówno w branży, jak i w społeczeństwie toczy się dyskusja na temat przyszłości pracy zdalnej. Eksperci rynku pracy, a także specjaliści badający rozwój nowych technologii wskazują, że nawet po pandemii nasze życie nie będzie już takie samo.

Koronawirus skutecznie wymusił w wielu sytuacjach zmianę nie tylko stylu pracy na tryb home office, ale wręcz zmianę stylu życia burząc naturalne do tej pory strefy życia zawodowego i prywatnego.

Dziś hasło „idę do pracy” nie oznacza wyjścia z domu, ale włączenie laptopa – wskazuje Grzegorz Rippel, ekspert ds. doradztwa organizacyjnego i personalnego, wykładowca w WSB w Opolu.

Fachowcy przestrzegają, że zmiana rzeczywistości na taką skalę była jak dotąd niespotykana. I to właśnie dlatego będzie miała liczne konsekwencje w obszarze m.in. relacji międzyludzkich.

Przeobrażeniom ulegają na naszych oczach stosunki rodzinne, społeczne i pracownicze, gdzie wiele osób traci możliwość bezpośredniego obcowania z innymi pracownikami. To w dłuższej perspektywie wpłynie na jakość tych relacji, poczucie pewnego wyobcowania, poluzowanie więzi z firmą i jej społecznym układem – zauważa ekspert. Idąc dalej, będziemy się także mierzyć z nowymi wyzwaniami w zakresie podtrzymywania identyfikacji pracownika z firma i jego motywowania oraz jego kondycji psycho-fizycznej – przestrzega.

Grzegorz Rippel podkreśla, że obecnie pracownicy bardziej cenią swoje miejsce, ponieważ widzą, jak łatwo ja utracić.

I to praktycznie z dnia na dzień – mówi. Pojawia się w nich gotowość do dodatkowego zarobkowania aby znaleźć zabezpieczenie finansowe na przypadek nagłego zwolnienia lub obniżenia części wynagrodzenia.


Dla wielu pracowników istotniejsza staje się też konieczność przystosowania się i bycia w gotowości na nieprzewidywalność i stres związany z bieżącą sytuacją w ich zakładzie pracy.

W naszych głowach wciąż przewijają się podobne pytania: Kto zachorował? Czy miałem z nim kontakt? Jak poradzą sobie moje dzieci z kształceniem zdalnym? Kto zaopiekuje się moimi starszymi rodzicami w wypadku konieczności odizolowania mnie i mojej rodziny? – wylicza wykładowca opolskiej WSB.


Kij ma dwa końce

Pandemia to czas szybkiej zmienności i niepewności.

Innymi słowy to czas rzeczywistości określanej w zarządzaniu terminem VUCA. Znamiennym jest to, że o tej konieczności elastyczności i dostosowania się do rzeczywistości do tej pory raczej rozmawialiśmy, a dziś mamy z tego praktyczne lekcje do odrobienia – mówi Grzegorz Rippel.

Ekspert podkreśla, że obecnie następuje moment weryfikacji wiarygodności pracodawców.

Między innymi tego, czy są dobrymi liderami i w przypadku kryzysu potrafią poprowadzić zespół. To także nowy styl zarządzania i motywowania pracowników często w trybie zdalnym, mierzenie się każdego dnia z nieprzewidywalnością i szybkie reagowania w zakresie planowania, zapobiegania kłopotom finansowym czy kadrowym – wylicza Grzegorz Rippel z WSB w Opolu.

Pracodawcy nie mają również łatwego życia z innych powodów. Przed nimi liczne problemy, jak możliwe utraty klientów i płynności.

Ta sytuacja pokazała, jak bardzo jesteśmy od siebie jako firmy uzależnieni – tłumaczy Rippel. Twoja firma nie jest samotną wyspą, tylko łańcuchem zależności w relacjach z kontrahentami, dostawcami ale także kooperantami i klientami. Dla szefów to także nowe wyzwania związane z koniecznością zmierzenia się z emocjami pracowników, klientów i własnymi obciążeniami. A wśród nich jest na przykład stres związany z niepokojem co do stabilności nie tylko sytuacji zdrowotnej, ale też nieprzewidywalnością co do szybkości decyzji rządowych związanych z tzw. obostrzeniem lub poluzowaniem kolejnych obszarów gospodarczych – podsumowuje

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
59414
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-03-20 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-11 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-09 16:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-05 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany