17 maj 2022

Minister zdrowia spotkał się z dyrektorami szpitali ws. projektu reformy systemu szpitalnictwa

fot. PAP
Ok. 400 dyrektorów szpitali uczestniczyło w zdalnym spotkaniu z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim w sprawie projektu ustawy reformującej polski system szpitalnictwa - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.
REKLAMA

"Minister wraz z ekspertami #MZ rozwiewa wątpliwości i wyjaśnia szczegółowo plan naprawy systemu" - podał resort na Twitterze.

Proces konsultacji i opiniowania projektu ustawy o modernizacji szpitalnictwa był bardzo szeroki. Uczestniczyły w nim, oprócz podmiotów medycznych, także samorządy, inne resorty, grupy zawodowe. Wpłynęło ok. 1,8 tys. opinii, uwag i spostrzeżeń.

Wiele uwag zgłoszonych do projektu ustawy uwzględniono – przekazał PAP 9 maja minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa jest kamieniem milowym w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności z terminem realizacji określonym na III kwartał 2022 r. Minister podkreślił, że ustawa to nowa konstytucja szpitalnictwa w Polsce.

Po uwzględnieniu uwag, w ustawie powiązano procesy rozwojowe i postępowania naprawczo-rozwojowe w zakresie obowiązku dostosowania działalności podmiotu szpitalnego do lokalnych, regionalnych i krajowych potrzeb zdrowotnych z finansowaniem z NFZ.

Podmiotem mającym decydujący wpływ na to dostosowanie działalności będzie Agencja Rozwoju Szpitali. Do opiniowania planów rozwojowych i naprawczo-rozwojowych włączono wojewodę. Plan naprawczo-rozwojowy będzie przewidywał restrukturyzację zatrudnienia (przy czym nie obejmie to każdego podmiotu), ale po zaopiniowaniu przez związki zawodowe.

Środek ochronny w postaci ochrony przed egzekucją będzie ograniczony czasowo – do 12 miesięcy od dnia obwieszczenia o wszczęciu postępowania naprawczo-rozwojowego.

W ustawie o działalności leczniczej dopuszczono możliwość tworzenia i prowadzenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej przez związek jednostek samorząd terytorialnego (mechanizm współpracy podmiotów tworzących). Zwiększono m.in. wymagania konieczne do objęcia stanowiska prezesa Agencji Rozwoju Szpitali (ukończenie studiów podyplomowych MBA lub stopień naukowy doktora w wyszczególnionych dziedzinach).

W projekcie doprecyzowano też m.in. zasady przeprowadzenia egzaminu uprawniającego do zajmowania stanowiska kierownika podmiotu szpitalnego. Zrezygnowano z wyłączenia z sieci szpitali nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Przyjęto rok 2019 jako podstawę określenia minimalnego udziału świadczeń zabiegowych przy kwalifikacji świadczeniodawców do sieci szpitali. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
25.7°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 21:03
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2022-07-05 19:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-08 21:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-10 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-11 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany