15 czerwiec 2022

Od 1 lipca w regionie zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicy z Białorusią

fot. PAP
Od 1 lipca w województwie podlaskim będzie obowiązywał zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii polsko-białoruskiej granicy - wynika z podpisanego w środę rozporządzenia wojewody podlaskiego. Zakaz będzie obowiązywał do 15 września.
REKLAMA

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. W ubiegłym tygodniu MSWiA poinformowało, że rozporządzenie nie będzie przedłużane i przestaje obowiązywać od 1 lipca.

Z wnioskiem o wprowadzenie od 1 lipca zakazu przebywania na obszarze 200 m od linii polsko-białoruskiej granicy państwowej zwrócił się do wojewody podlaskiego komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Służby wojewody poinformowały w środę, że wojewoda przychylił się do wniosku i w środę podpisał rozporządzenie w tej sprawie na podstawie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Rozporządzenie wchodzi w życie 1 lipca i obowiązywać będzie do 15 września.

W uzasadnieniu rozporządzenia napisano, że komendant POSG wniosek swój uzasadnił m.in. utrzymującą się zwiększoną presję migracyjną oraz prowadzeniem prac związanych z budową bariery elektronicznej. W ocenie komendanta - jak podano - osoby postronne nie powinny mieć też możliwości obserwacji procesu technologicznego prac czy sposobu montażu, bo - jak podkreślono - "mogłoby to w przyszłości stanowić zagrożenie dla nienaruszalności granicy państwowej RP".

W rozporządzeniu podano, że teren objęty zakazem wjazdu jest to teren województwa podlaskiego od trójstyku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej - Marycha do znaku granicznego nr 498 oraz od północnego brzegu rzeki Bug do znaku granicznego nr 444.

Jak podano w komunikacie, obszar zostanie oznakowany tablicami z napisem "Obszar objęty zakazem przebywania - wejście zabronione". Odcinek graniczny objęty zakazem przebywania jest na terenie województwa podlaskiego i będzie wynosił 203,5 km.

Zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim, który wprowadził rozporządzeniami minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, obowiązuje od 1 grudnia do końca czerwca. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada ub. r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

Obecnie trwają odbiory techniczne ukończonych odcinków bariery budowanej na granicy polsko-białoruskiej. Jak informuje SG, przęsła ustawione są na długości ok. 140 km, na pozostałych odcinkach (łącznie zapora będzie miała 186 km) prace też są zaawansowane.

Praktycznie w całości gotowa jest droga techniczna biegnąca wzdłuż granicy, a wykonawcy deklarują dotrzymanie terminu oddania całej zapory do użytku z końcem czerwca. Do końca trzeciego kwartału tego roku ma być gotowa również tzw. zapora elektroniczna, czyli wyposażenie ogrodzenia w sieć czujników i kamer.

W siedzibie Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku powstanie centrum nadzoru działające w oparciu o tę barierę elektroniczną, które będzie zbierać informacje i przekazywał je do placówek, aby reagowały na konkretne sytuacje na granicy.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
25.7°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 21:03
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2022-07-05 19:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-08 21:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-10 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-11 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany