14 czerwiec 2019

Pozostawienie dziecka lub zwierzaka w zamkniętym samochodzie, podczas upałów – jakie konsekwencje prawne są za taki czyn ?

Mimo nieustających apeli o niepozostawianie dziecka w rozgrzanym aucie wciąż zdarzają się takie przypadki. Pozostawienie choćby na chwilę dziecka albo zwierzęcia w samochodzie w czasie upałów może mieć jednak poważne konsekwencje, również prawne.
REKLAMA
Za narażenie dziecka na utratę zdrowia lub życia grozi odpowiedzialność karna do 3 lat pozbawienia wolności. Pozostawienie dziecka w rozgrzanym aucie może skutkować jego śmiercią, a wtedy osoba pozostawiająca musi liczyć się z odpowiedzialnością za nieumyślne spowodowanie śmierci, a co za tym idzie karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Samo pozostawienie dziecka przez rodzica może być przyczyną do wszczęcia z urzędu postępowania o ograniczenie władzy rodzicielskiej, np. poprzez poddanie wykonywania władzy rodzicielskiej pod nadzór kuratora. Przesłanką wszczęcia tego postępowania jest narażenie dobra dziecka, z czym niewątpliwie możemy mieć do czynienia w tym przypadku. W poważniejszych przypadkach Sąd może pozbawić takiego rodzica władzy rodzicielskiej.

Z kolei pozostawienie zwierzęcia w aucie może skutkować mandatem za nieprawidłowe sprawowanie opieki nad zwierzęciem, karą do 3 lat pozbawienia wolności za znęcanie się nad zwierzęciem, jak również jego odebraniem.

Podkreślić należy, że w każdym przypadku, kiedy zauważymy dziecko albo zwierzę pozostawione w aucie w upalny dzień powinniśmy niezwłocznie powiadomić służby, a także wybić szybę auta by uwolnić dziecko czy zwierzę. W przypadku gdy chronimy dobro wyższej wartości, takie jak zdrowie czy życie za zniszczenie mienia nie będzie grozić nam kara.

Ewa Kołodziejska, Młodszy Prawnik, Zięba & Partners
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
25785
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-01-02 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-08 17:00
miejsce
Teatr ART.KOMBINAT w kompleksie...
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-08 19:30
miejsce
ArtKombinat Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-09 18:00
miejsce
Teatr DOM, Łódź, ul. Piotrkowska 243
wstęp biletowany