3 listopad 2022

Wojewoda chce, by prokuratura zbadała interwencję Straży Miejskiej na meczu Widzew - Legia

zdjęcie: Wojewoda chce, by prokuratura zbadała interwencję Straży Miejskiej na meczu Widzew - Legia / fot. PAP
fot. PAP
Wojewoda łódzki po przeprowadzeniu kontroli działań straży miejskiej w Łodzi podczas meczu piłkarskiej ekstraklasy Widzewa Łódź z Legią Warszawa zapowiedział zgłoszenie sprawy do prokuratury oraz nakazanie wdrożenia w straży miejskiej nowych procedur.
REKLAMA

Chodzi o wydarzenia, które miały miejsce podczas rozegranego 12 sierpnia br. na stadionie miejskim przy al. Piłsudskiego w Łodzi meczu piłkarskiego Widzewa z Legią. Przed spotkaniem przed lożą prezydencką, do której prawo dysponowania ma łódzki magistrat, pojawili się strażnicy miejscy. Zdaniem prezesa klubu Mateusza Dróżdża funkcjonariusze SM będąc w pełnym umundurowaniu zajęli parter i pierwsze piętro klubowego budynku, podczas gdy zgodnie z prawem całe wydarzenie zabezpieczała policja. Ta służba powinna też zajmować się bezpieczeństwem i decydować o ewentualnych interwencjach na terenie obiektu.

Z kolei według radnego Rafała Markwanta, który w tej sprawie skierował do prezydent miasta Hanny Zdanowskiej interpelację, "z relacji świadków wynika, iż pracownicy łódzkiej straży miejskiej zachowywali się w sposób konfrontacyjny, demonstrując w nadmierny sposób swoje władztwo publiczne, uniemożliwiając uczestnikom imprezy masowej organizowanej na stadionie swobodne korzystanie z obiektu, w tym ograniczając możliwość korzystania z pozostałych lóż znajdujących się w obiekcie".

W związku z doniesieniami radnego Markwanta o możliwym złamaniu prawa poprzez niewłaściwe skierowanie do zadań straży miejskiej w Łodzi, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński przeprowadził we wrześniu kontrolę doraźną tej jednostki. Jak wyjaśnił, ocenie podlegały okoliczności i zasadność podejmowania działań oraz stosowania uprawnień przez funkcjonariuszy SM podczas meczu.

Wyniki kontroli wojewoda przedstawił na czwartkowej konferencji prasowej.

"Po zbadaniu okoliczności interwencji straży miejskiej w Łodzi podczas meczu RTS Widzew Łódź z Legią Warszawa podjąłem decyzję o zgłoszeniu sprawy do prokuratury oraz o nakazanie wdrożenia w Straży Miejskiej nowych procedur. Wyjaśnienia komendanta są nieprzekonujące i winny zostać złożone pod przysięgą" – powiedział Bocheński.

Jak wskazał, mimo zabezpieczania imprezy przez ponad 500 policjantów, komendant straży miejskiej w Łodzi wysłał pod lożę VIP ośmiu strażników wyposażonych w środki przymusu bezpośredniego.

"Wysyła (ich - PAP) ponieważ, jak powiedział do protokołu, dostał informację ustną o możliwości wystąpienia zakłócenia ładu i porządku na terenie stadionu miejskiego" – tłumaczył.

Wojewoda zaznaczył przy tym, że nie ma jednak żadnej notatki służbowej na temat tego, kto zgłosił zagrożenie i jakiego było ono rodzaju.

"Interwencja z powodu ustnej informacji nieznanego pochodzenia, bez jakiejkolwiek notatki czy procedury przypomina Dziki Zachód, a nie demokratyczny kraj. Tego rodzaju zachowania mogą sprawić, że straż miejska będzie traktowana jak prywatna agencja ochrony miejskich VIP-ów. To niedopuszczalne, by poza procedurami wysyłać funkcjonariuszy posiadających środki przymusu bezpośredniego do działania w mieście. Ponieważ istota tej sprawy zagraża porządkowi prawnemu wnioskuję, by zbadał ją prokurator" – podkreślił Bocheński.

Komendant straży miejskiej w Łodzi Patryk Polit tłumacząc w sierpniu powód interwencji, wskazał, że mecz Widzew – Legia było spotkaniem podwyższonego ryzyka i w tego typu sytuacjach straż miejska zawsze współpracuje z policją w celu zapewnienia bezpieczeństwa zarówno uczestnikom imprezy masowej, jak i pozostałym mieszkańcom. "Zachowania, które obserwowaliśmy podczas tego meczu świadczą o tym, że na meczach Widzewa pojawia się dużo niedociągnięć w przedmiocie bezpieczeństwa" – przekonywał. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
19.6°C
wschód słońca: 04:32
zachód słońca: 20:46
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2023-05-29 17:15
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-29 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-29 20:00
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-30 19:00
miejsce
KIJ, Łódź, ul. Jaracza 45
wstęp biletowany