reklama
kategoria: Region
10 grudzień 2024

Bandzwoły z fasolą wśród nowych wpisów na liście produktów tradycyjnych

zdjęcie: Bandzwoły z fasolą wśród nowych wpisów na liście produktów tradycyjnych / v52108383
v52108383
Bandzwoły z fasolą, trawnicka lemieszka i szczodroki karczmiskie znalazły się m.in. wśród 11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego wpisanych na ministerialną listę produktów tradycyjnych. To już łącznie 273 produkty z Lubelszczyzny, tj. najwięcej z całej Polski.
REKLAMA

Wicemarszałek województwa lubelskiego Marek Wojciechowski uhonorował we wtorek 11 producentów, m.in. koła gospodyń wiejskich, restauracje z regionu, których wyroby znalazły się na ministerialnej liście produktów tradycyjnych. „Obecnie mamy już 273 produkty tradycyjne w województwie lubelskim. Tym samym jesteśmy na pierwszym miejscu w kraju; przegoniliśmy Podkarpacie, bo przez wiele lat nas wyprzedzali m.in. z powodu swoich górskich specjałów” – ocenił wicemarszałek.

Jego zdaniem jest to powód do dumy, bo Lubelszczyzna „rolnictwem, przetwórstwem i zdrową żywnością stoi”. Stąd najwięcej na liście z tego regionu jest produktów z owoców i warzyw, ale także miodów i ryb.

Wśród 11 nowych produktów tradycyjnych znalazły się m.in. pasztet z karpia z żurawiną z Bełżca, nadwiślańska zupa z suma (Janowiec), szczodroki karczmiskie, trawnicka lemieszka.

Anna Gasińska z Koła Gospodyń Wiejskich „Leonianki” opowiedziała o kluskach z makiem z Leonina (gm. Opole Lubelskie, pow. opolski), które w odróżnieniu od klasycznej wersji potrawy nie zawierają bakalii. „Do przyrządzenia używamy tylko typowej masy makowej z cukrem lub miodem z przydomowej pasieki. Od starszych gospodyń wiejskich wiem, że tę potrawę serwowano u nas nie tylko jako 12. potrawę wigilijną w formie deseru. Występowała na stołach głównie jako potrawa postna przez cały rok w wybrane dni tygodnia” – wyjaśniła gospodyni.

Bandzwoły z fasolą zaprezentowała natomiast Elżbieta Kozak z Koła Gospodyń Wiejskich w Zagrodach (gm. Żyrzyn, pow. puławski). Jak wyjaśniła, to inaczej popularne kartacze, czyli pyzy ziemniaczane nadziewane farszem z fasoli. „Ciasto przyrządzamy z tartych ziemniaków - surowych i gotowanych. Białą fasolę po ugotowaniu mielimy w maszynce na farsz, do którego dodajemy przysmażoną cebulkę, sól i pieprz. Z ciasta formujemy placuszki, nakładamy farsz i zlepiamy brzegi w owalny kształt. Po ugotowaniu w wodzie polewamy je na koniec cebulką ze skwarkami” – opisała gospodyni z miejscowości Zagrody.

Prowadzona przez Ministerstwo Rolnictwa lista produktów tradycyjnych zawiera już ponad 2,1 tys. wyrobów z całej Polski. Podstawą wpisu jest jakość produktu lub też wyjątkowe cechy i właściwości wynikające ze stosowania tradycyjnych metod produkcji wykorzystywanych od co najmniej 25 lat.(PAP)

gab/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
-1.4°C
wschód słońca: 07:42
zachód słońca: 15:57
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-01-11 19:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-11 19:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-11 20:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-11 20:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany