2 grudzień 2020

Radomsko kolejnym miastem, w którym można oddać osocze

Radomsko jest kolejnym miastem w woj. łódzkim po Łodzi i Kutnie, w którym osoby wyleczone z Covid-19 mogą oddać osocze, podawane chorym. Władze województwa apelują do ozdrowieńców o zgłaszanie się do tamtejszego oddziału centrum krwiodawstwa.
REKLAMA

Osocze w postaci krwi można oddawać od środy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomsku przy ul. Jagiellońskiej 36. Do punktu trafił separator zakupiony przez Łódzki Urzędu Wojewódzki.

"Do tej pory w województwie łódzkim osocze można było oddawać tylko w dwóch miejscach – w Łodzi i Kutnie. Dziś pierwszy raz osocze oddaje ozdrowieniec z Radomska. Zachęcam wszystkich, którzy przechorowali Covid-19 do dzielenia się osoczem" – podkreślił podczas konferencji prasowej wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra.

Wskazał, że pobierane od ozdrowieńców osocze jest obecnie najskuteczniejszym remedium w leczeniu poważnych przypadków zakażenia koronawirusem. "Oddane osocza może naprawdę uratować komuś życie. Dzisiaj wyjątkowo bardziej ma znaczenie, że krew ratuje życie" – zaznaczył.

Jak wyjaśniła dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi Edyta Wcisło, dawcą osocza mogą zostać osoby wieku od 18 do 65 lat, które przechorowały Covid-19 i zostały uznane za zdrowe. Mogą zostać dawcami, jeśli minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 ml osocza.

W najbliższym czasie zapowiedziano otwarcie trzech kolejnych punktów pobrań osocza od ozdrowieńców na terenie województwa łódzkiego.

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na Covid-19 z ciężkimi objawami zakażenia. Terapia oparta na przetaczaniu osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była stosowana także u pacjentów zakażonych wirusem ebola, wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem ptasiej grypy A (H5N1). (PAP)

Autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
59414
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-03-20 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-11 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-09 16:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-05 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany