20. rocznica utworzenia przez papieża Jana Pawła II metropolii łódzkiej
Jubileusz utworzenia metropolii jest kolejnym, który obchodzi w ostatnich latach Kościół łódzki. Od 2020 r. obchodzono stulecie powstania diecezji łódzkiej, a 25 marca mijają 32 lata od utworzenia archidiecezji łódzkiej.
"Kościół łódzki był od początku inny niż pozostałe diecezje. Ważny jest ten kontekst wielokulturowy, który objawiał się poprzez wczesny ekumenizm i działalność socjalną" – tak o kościelnych jubileuszach mówił PAP trzy lata temu metropolita łódzki, wówczas arcybiskup, a teraz kardynał Grzegorz Ryś. "Poprzez taką wyobraźnię miłosierdzia, jaką miał biskup Wincenty Tymieniecki dobrze byłoby zapatrzyć się w to pierwsze pokolenie, tym bardziej że teraz Łódź wydaje się dość podobna do tej sprzed ponad 100 lat" – zauważył abp Ryś. "Niektóre problemy socjalne są jednak nowe, a wielokulturowość Łodzi narasta" – zwrócił uwagę metropolita.
Metropolia łódzka jest jedną z 14 takich jednostek administracji w polskim Kościele katolickim. Ustanowił ją 24 lutego 2004 r. papież Jan Paweł II. W skład metropolii wchodzą archidiecezja łódzka i diecezja łowicka. 12 lat wcześniej, 25 marca 1992 r., na mocy bulli "Totus Tuus Poloniae Populus" papież Jan Paweł II podniósł diecezję łódzką do rangi archidiecezji podległej bezpośrednio Stolicy Apostolskiej.
10 grudnia 1920 r., na mocy bulli "Christi Domini" papieża Benedykta XV, została utworzona diecezja łódzka. Liczyła 67 parafii, 126 kapłanów i ok. 500 tys. wiernych. Obecnie w archidiecezji łódzkiej jest ich półtora miliona w blisko 220 parafiach, gdzie posługuje ok. 600 duchownych.
W należącej do metropolii łódzkiej diecezji łowickiej, prowadzonej przez biskupa Andrzeja Dziubę, jest prawie 600 tys. wiernych i ponad 40 duchownych posługujących m.in. w 167 parafiach.
Z Kościołem łódzkim związanych było wielu błogosławionych i świętych, m.in. św. Faustyna Kowalska – zakonnica i mistyczka, nazywana apostołką Miłosierdzia Bożego. Mieszkała w Łodzi od 1922 r. do 1924 r. Św. Faustyna jest patronką miasta.
Często z Kościołem łódzkim kojarzony jest również św. Maksymilian Maria Kolbe – franciszkanin, męczennik, który oddał swoje życie za życie współwięźnia w niemieckim obozie śmierci Auschwitz. Św. Maksymilian Kolbe urodził w Zduńskiej Woli, w dzieciństwie mieszkał w Łodzi i w Pabianicach.
Pierwszymi łódzkim ordynariuszami diecezjalnymi byli bp Wincenty Tymieniecki, bp Włodzimierz Jasiński, bp Michał Klepacz i bp Józef Rozwadowski. W ostatnich latach Kościołowi łódzkiemu przewodzili: abp Władysław Ziółek – od 1986 do 2012 r., a w 2012 r. zastąpił go kapłan z Wielkopolski abp Marek Jędraszewski, obecnie metropolita krakowski. Od 2017 metropolitą łódzkim jest związany wcześniej z Krakowem kard. Grzegorz Ryś. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ joz/