reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
29 luty 2024

Dorożki konne wśród tematów kampanii wyborczej

zdjęcie: Dorożki konne wśród tematów kampanii wyborczej / fot. PAP
fot. PAP
Dorożki konne w Krakowie mogłyby zastąpić np. dorożki elektryczne – uważa kandydat na prezydenta Krakowa prof. Stanisław Mazur, który w czwartek publicznie opowiedział się "za" zakazem dla dorożek konnych. Wcześniej inny kandydat, radny Łukasz Gibała, zadeklarował przeprowadzenie referendum ws. zakazu.
REKLAMA

O ustosunkowanie się do kwestii dorożek konnych zwróciło się do kandydatów na urząd prezydenta miasta Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt (KSOZ). Organizacja ta jest przeciwna wykorzystywaniu koni jako zwierząt ciągnących dorożki i chce całkowitego zakazu poruszania takich pojazdów w Krakowie.

Kandydat na prezydenta Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ogłosił na czwartkowym briefingu prasowym, że popiera stopniowe wprowadzanie zakazu, np. dwuletni okres przejściowy. "Taki zakaz nie może być wprowadzony z dnia na dzień, bo to jest biznes dorożkarski, to są dochody, podatki, miejsca pracy" – powiedział Mazur.

Powołując się na projekcje sztucznej inteligencji ocenił, że dorożki konne mogłyby zostać zastąpione przez dorożki elektryczne i dodał, że takie rozwiązania są testowane w innych miastach. Zdaniem profesora takie rozwiązanie mogłoby stopniowo rekompensować "poczucie utraty pewnej wartości kulturowej", bo – jak zauważył – dorożki konne na Rynku Głównym na stałe wpisały się w krajobraz miasta.

"Sądzę że trzecia dekada XXI wieku to jest taki czas, że Kraków wzorem innych miast powinien pomyśleć o wprowadzeniu tego zakazu. Inne miasta europejskie – Paryż, Londyn, Barcelona, ostatnio Praga - wprowadziły takie zakazy. Wiedeń od lat przymierza się do tego" – mówił prof. Mazur podkreślając, że wykorzystywanie istot słabszych jest niehumanitarne.

Bezpartyjny kandydat Łukasz Gibała, w przeszłości związany z Ruchem Palikota i PO, również jest zwolennikiem zakazu funkcjonowania dorożek konnych. W liście do KSOZ zadeklarował, że zakaz taki będzie jednym z pytań w referendum, które – jeżeli zostanie włodarzem miasta – przeprowadzi w rok po wyborach.

Pozostali kandydaci, których PAP w czwartek zapytała o zdanie na temat zakazu proponowanego przez obrońców zwierząt, nie opowiedzieli się jednoznacznie za tym pomysłem.

Rozmowy z udziałem profesjonalnego mediatora zaproponował wiceprezydent Andrzej Kulig, popierany przez obecnego włodarza Jacka Majchrowskiego.

"Chcę, by taki mediator działał w sprawach trudnych i budzących spore emocje. Tak, by wyjść poza zaklęty krąg wzajemnych oskarżeń i zacząć dyskutować merytorycznie o możliwych rozwiązaniach" – powiedział przypominając, że sprawa koni dorożkarskich od lat stawia po dwóch stronach barykady środowiska obrońców zwierząt i dorożkarzy. "Jedni chcą chronić zwierzęta, drudzy móc pracować" – skwitował Kulig.

Kandydat KO i Nowej Lewicy Aleksander Miszalski uważa, że w sprawie dorożek można wypracować kompromis w drodze rozmów. Przy szukaniu takiego kompromisu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim opinie weterynarzy, obrońców zwierząt oraz samych dorożkarzy. Ważne jest również, według kandydata, znalezienie odpowiedzi na pytanie, co stanie się ze zwierzętami, jeżeli taki zakaz byłby wprowadzony. Miszalski zapewnił, że jest miłośnikiem zwierząt, ale konie zawsze były zwierzętami pociągowymi. Podkreślił też , że nie można ich przemęczać.

Kandydat Polski 2050-TD Rafał Komarewicz jest zdania, że "sprawa przyszłości dorożek konnych wymaga uczciwej dyskusji". Jak mówił, "z jednej strony są one już pewną tradycją krakowską, z drugie jednak strony, absolutnie, zwierzęta nie mogą cierpieć w upale czy na mrozie".

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Drugą turę w przypadku wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów zaplanowano na 21 kwietnia.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
2.6°C
wschód słońca: 07:45
zachód słońca: 15:37
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2024-12-26 17:30
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-27 20:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-28 16:00
miejsce
Teatr im. Stefana Jaracza, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-28 19:00
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany