Tygrysy sumatrzańskie przyjechały do zoo w Łodzi pierwszy raz w historii
Dwa tygrysy sumatrzańskie można już oglądać na wybiegu zoo w Łodzi. Co prawda siostry Raya i Alif przyjechały do Łodzi 10 kwietnia, ale dotychczas przechodziły aklimatyzację. W środę Urząd Miasta Łodzi poinformował, że obu tygrysic można już wypatrywać na wybiegu łódzkiego Orientarium.
Tygrysie siostry przyjechały do Łodzi z brytyjskiego Chester Zoo. "To dla nas ogromny zaszczyt i dowód zaufania, że mogliśmy dołączyć do elitarnego grona ogrodów zoologicznych, które opiekują się tym niezwykle rzadkim i wymagającym gatunkiem" - powiedział Michał Gołędowski, dyrektor ds. hodowli i rozwoju w Orientarium Zoo Łódź.
Raya i Alif mają 2 lata i 3 miesiące, ale - na co zwracają uwagę ich opiekunowie, już pokazują swoje charaktery. Alif jest spokojna i nieco "wycofana". Rayę charakteryzuje odwaga i ciekawość. Mimo różnic, wiele czasu spędzają razem i pokazują silną siostrzaną więź.
Mimo że obie tygrysice są do siebie niezwykle podobne, opiekunowie zdradzają, jak je odróżnić na wybiegu. Mają nad oczami charakterystyczne plamki, po których można je odróżnić. Raya ma trzy paski, natomiast Alif plamkę w kształcie łezki.
Tygrysy sumatrzańskie są jednym z najbardziej zagrożonych kotów świata. To najmniejszy podgatunek tygrysa, ale "mniejszy" rozmiar nie powinien nikogo zwieść. Samiec dorasta do 240 cm długości (z ogonem) i wagę do 120 kg. Samica jest nieco mniejsza (220 cm i ok. 90 kg) To drapieżniki o ogromnej sile, czujności i inteligencji. W dodatku są świetnymi pływakami.
W Polsce długą tradycję hodowli tygrysów sumatrzańskich, sięgającą lat 60. XX wieku ma wrocławski ogród zoologiczny. W ubiegłym roku w zoo we Wrocławiu urodziły się cztery młode tygrysy sumatrzańskie - trzy samce i samica. Zdarzyło się to w ub. roku jedynie w czterech ogrodach zoologicznych w Europie.
Tygrysy sumatrzańskie są najmniejszym i najbardziej zagrożonym wyginięciem podgatunkiem tygrysa. W naturze żyje ich jedynie około 400 osobników, a kolejne 200 w ogrodach zoologicznych. Populacji tygrysów sumatrzańskich zagraża kłusownictwo i utrata siedlisk, spowodowana m.in. ekspansją plantacji palmy olejowej i kawy.(PAP)
jus/ jann/
