reklama
kategoria: Rozrywka
24 wrzesień 2014

Otwarcie nowego budynku Akademii Muzycznej w Łodzi

zdjęcie: Otwarcie nowego budynku Akademii Muzycznej w Łodzi / fot. Nadesłane
fot. Nadesłane
Regionalny Ośrodek Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej to nowy budynek Akademii Muzycznej w Łodzi, którego inauguracja odbędzie się w najbliższy czwartek 25 września. Ośrodek odwiedzi tego dnia wielu gości: 150 dzieci ze szkół podstawowych weźmie udział w warsztatach umuzykalniających (godz. 10.00), pracownie i sale wykładowe obejrzą licealiści ze szkoły muzycznej (godz. 12.00), łodzianie zwiedzą budynek w ramach wycieczki z muzycznymi atrakcjami (godz. 13.30), a na wieczór został zaplanowany uroczysty koncert inauguracyjny w wykonaniu studentów i absolwentów uczelni z udziałem gości z miasta i regionu (godz. 18.00).
REKLAMA

Rok po inauguracji nowej Sali Koncertowej Akademia Muzyczna w Łodzi otwiera kolejny nowoczesny budynek przeznaczony dla działalności edukacyjnej i kulturalnej Uczelni. Nowy budynek Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej znajduje się przy al. 1 Maja 4, w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu, głównej siedziby uczelni. 

– Utworzenie Ośrodka ma ogromne znaczenie dla rozwoju Uczelni, ponieważ zyskujemy nowoczesną przestrzeń do nauki – podkreśla prof. Cezary Sanecki, rektor Akademii Muzycznej w Łodzi. – Trzeba jednak zaznaczyć, że powstaje Ośrodek otwarty nie tylko dla naszych studentów i pedagogów, ale również dla szerszego grona odbiorców. 

W dzień uroczystego otwarcia budynek zwiedzą dzieci z klas I-III z łódzkich szkół podstawowych nr 23, 36 i 55, które wezmą udział w warsztatach umuzykalniających „Dziecięcej Akademii Muzyki”, prowadzonych przez pedagogów z Katedry Rytmiki i Improwizacji Fortepianowej. Pracownie i sale wykładowe zwiedzą licealiści z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi, w wycieczce wezmą udział łodzianie ciekawi nowego miejsca dla muzyki, w wieczornym koncercie – oficjalni goście uczelni. Wykonawcami koncertu będą studenci i absolwenci Akademii: Kwartet skrzypcowy Navis, Mazel Tov Clarinet Quartet oraz śpiewaczka Joanna Markowska i harfistka Anna Kłos. Patronat honorowy nad uroczystym koncertem inauguracyjnym ROKEiDM objął Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień.

Z początkiem października studenci i pedagodzy Akademii zadomowią się w nowych salach wykładowych i ćwiczeniowych. Poza tym w Ośrodku znajdują się nowocześnie wyposażone pracownie językowe, komputerowe, pracownia kształcenia słuchu i badań nad percepcją słuchową dzieła muzycznego, biblioteka i fonoteka, archiwum, studio nagrań. Na parterze 4-kondygancyjnego budynku znajduje się kameralna sala koncertowo-audytoryjna dla 200 osób, w której w nadchodzącym roku akademickim zaplanowano ponad 70 wydarzeń artystycznych i artystyczno-naukowych. Pierwszy koncert otwarty dla publiczności odbędzie się w poniedziałek 13 października. 

Budynek Regionalnego Ośrodka łódzkiej Akademii powstał w ramach projektu wartego blisko 30 mln złotych, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007–2013 oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ten obejmuje również budowę Sceny Letniej AM na dziedzińcu pałacu i utworzenie Cyfrowego Archiwum Utworów Muzycznych. – Charakterystyczną cechą tego projektu jest jego regionalność, otwartość na społeczeństwo miasta i regionu, która będzie realizowana dwukanałowo – mówi kanclerz Akademii Agnieszka Grochulska. – Z jednej strony poprzez działalność kulturotwórczą i organizację wydarzeń artystycznych, z drugiej – poprzez utworzenie internetowego portalu muzycznego. To jest temat innowacyjny, bo wprowadzamy nowoczesną technologię, a wszystko po to, aby umożliwić udostępnianie zdigitalizowanych zasobów muzycznych uczelni. Uzupełnieniem systemu będzie portal społecznościowy dla studentów, umożliwiający samodzielne tworzenie stron internetowych i umieszczanie plików muzycznych. Uruchomienie portalu zaplanowano w październiku 2014 roku.

Autorem projektu architektonicznego jest Pracownia Architektury FormArt, generalnym wykonawcą – firma Mostostal Warszawa SA. Budynek jest oryginalnym połączeniem dawnej kamienicy mieszkalnej, przebudowanej i zaadaptowanej do nowych celów, oraz zaprojektowanego od podstaw nowoczesnego budynku. Obydwie części budowli łączy pokryte szklanym dachem patio. Powstało ono w miejscu dawnego podwórka kamienicy i w nawiązaniu do dawnego charakteru tego miejsca znalazła się tutaj stylizowana latarnia uliczna, huśtawka, murki i kolorowe pufy do odpoczynku. 

– Projekt Ośrodka był wymagający ze względu na bliskie sąsiedztwo pałacu – głównej siedziby Akademii – opowiada architekt Maciej Musiał z Pracowni Architektury FormArt. – Rolą architekta było zaistnieć z nowym budynkiem, ale nie konkurować z pałacem – zatem koncepcja skoncentrowała się wokół przeszklonego dziedzińca rewitalizowanej kamienicy, czyli obecnego patio, którego centralnym elementem stały się rozwinięte w przestrzeni schody z zawartym w nich trzonem windy. Powstało wielkokubaturowe wnętrze z licznymi aneksami rozmieszczonymi na różnych poziomach, z których otwarcia i wglądy pozwalają kreować niejednoznaczne obrazy tego wnętrza. Tę niejednoznaczność podkreśla lustrzana czerń nowej części budynku. W ten sposób udało się zbudować klimat „nieoczywistości” oraz wiele kameralnych miejsc do wypoczynku. Zachodnie galerie komunikacyjne zostały w całości otwarte na park i pałac, tak że te ostatnie można oglądać z różnych perspektyw. 

Z zewnątrz bryła budynku jest prosta, ale nie minimalistyczna. Maciej Musiał wyjaśnia: – W związku z kontekstem nowego obiektu, jakim jest XIX-wieczny, rozdetalowany pałac, kordegarda i otaczająca je zieleń, zachodnia elewacja miała być możliwie prosta, ale znów nie tak skrajna w środkach jak uproszczony język dzisiejszego minimalizmu architektonicznego. Przejawy zniuansowania widoczne są w jej kurtynowym układzie dwóch planów refleksyjnych płaszczyzn – przezroczystej i czarnej oraz w detalowaniu balustrady. W elewacji można zobaczyć zdwojone odbicie refleksów parku i budynków. W ten sposób, jak myślę, udało się domknąć park od wschodu, w sposób bardziej niejednoznaczny. Jeśli odczucia użytkowników obiektu potwierdzą moje założenia architektoniczne, będę wielce zbudowany. Z niecierpliwością czekam na premierę budynku.

Nowy budynek Akademii powstał w ramach projektu „Utworzenie Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej przez Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi” współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007–2013, Priorytet V „Infrastruktura Społeczna”, Działanie V.4 „Infrastruktura Kultury”, oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
5.6°C
wschód słońca: 07:19
zachód słońca: 15:40
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2024-11-27 10:00
miejsce
Expo-Łódź - Aula, Łódź, Aleja...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 12:00
miejsce
Expo-Łódź - Aula, Łódź, Aleja...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 17:00
miejsce
Expo-Łódź - Aula, Łódź, Aleja...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
KIJ, Łódź, ul. Jaracza 45
wstęp biletowany