10 czerwiec 2022

Przygotowaliśmy pilotaż pomocy dla osób z doświadczeniem traumy

fot. PAP
Przygotowaliśmy pilotaż pomocy dla osób z doświadczeniem traumy - poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Chodzi m.in. o osoby uczestniczące w wypadkach komunikacyjnych, poszkodowane przemocą, uczestniczące w działaniach wojennych i mające doświadczenia uchodźcze.
REKLAMA

"Planujemy uruchomienie w lipcu kolejnego pilotażu (…), będziemy zajmowali się zagadnieniami traumy, która może być związana m.in. z wypadkami komunikacyjnymi” - przekazał na konferencji prasowej w Łodzi szef MZ.

"To jest także działanie profilowane pod kątem doświadczeń pandemicznych, czy też doświadczeń związanych z agresją rosyjską na Ukrainę” – wskazał.

MZ skierowało na początku tygodnia do konsultacji projekt w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy oraz ich rodzin.

Program - jak wyjaśniono w uzasadnieniu - stanowi odpowiedź na potrzebę związaną z udzielaniem pomocy osobom odczuwające psychologiczne konsekwencje trudnych doświadczeniach, takich jak: uczestnictwo w działaniach wojennych lub doświadczenie uchodźcze w związku z konfliktem zbrojnym, doświadczenie lub bycie świadkiem przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej, uczestnictwo pośrednie lub bezpośrednie w wypadku komunikacyjnym lub doświadczenie skutków kataklizmów.

Pilotaż ma potrwać do końca 2024 r. Coroczna ewaluacja ma umożliwić wprowadzanie ewentualnych modyfikacji jeszcze w trakcie jego trwania.

Realizatorzy programu zostaną wyłonieni w drodze konkursu, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Agnieszka Grzelak-Michałowska

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
25.7°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 21:03
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2022-07-05 19:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-08 21:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-10 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-11 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany