reklama
kategoria: Sport
24 październik 2024

Kto zdobędzie najbardziej prestiżową nagrodę w polskiej lekkiej atletyce? Już jutro wielki finał tegorocznego rankingu podczas Gali ORLEN Złote Kolce

fot. nadesłane
Wyścig po Złote Kolce – najbardziej prestiżowe nagrody w polskiej lekkiej atletyce – wkracza na finałową prostą. Już jutro na Stadionie Śląskim odbędzie się transmitowana przez Telewizję Polską Gala ORLEN Złote Kolce Śląskie 2024, podczas której poznamy najlepszych polskich lekkoatletów minionego sezonu. – Przed nami wydarzenie, podczas którego kolejni bohaterowie zapiszą się na kartach historii naszego sportu – mówi w przededniu wydarzenia prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski.


Za nami pełen wielkich wydarzeń sezon lekkoatletyczny. W ciągu ostatnich miesięcy polscy lekkoatleci napawali nas dumą gdy sięgali po medale halowych mistrzostw świata, mistrzostw Europy, igrzysk olimpijskich oraz bili rekordy kraju. Teraz gdy część z bohaterów rozpoczęła już przygotowania do startów w kolejnym sezonie na Stadionie Śląskim – sportowym sercu województwa śląskiego – trwają ostatnie przygotowania do wydarzenia wieńczącego sezon 2024. Tradycyjnie podczas Gali ORLEN Złote Kolce Śląskie 2024 wręczone zostaną przede wszystkim najbardziej prestiżowe nagrody w polskiej lekkiej atletyce, czyli charakterystyczne statuetki Złotych Kolców.

Złote Kolce to wyjątkowe wyróżnienie, którego historia liczy już przeszło pół wieku. Przez te wszystkie lata charakterystyczne statuetki stały się najbardziej prestiżową nagrodą przyznawaną na zakończenie sezonu najlepszym polskim lekkoatletom. Dotychczas sięgały po nie takie sławy jak Irena Szewińska, Tomasz Majewski, Robert Korzeniowski czy Anita Włodarczyk. Jak widać za prestiżem tej nagrody i całego rankingu prowadzonego wspólnie przez Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz Przegląd Sportowy stoją wielkie postacie polskiego sportu i wydarzenia z nimi związane. Już jutro kolejny bohaterowie zapiszą nowy rozdział na kartach tej pięknej historii – mówi prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski.

Gospodarzem oraz partnerem głównym tegorocznej gali będzie województwo śląskie. Samorząd tego regionu od lat sukcesywnie wspiera polską lekkoatletykę. Miarą sukcesu są organizowane z ogromnym powodzeniem liczne imprezy Królowej Sportu z najlepszym mityngiem w historii światowej lekkoatletyki, czyli Memoriałem Kamili Skolimowskiej na czele.

Konsekwentnie jako województwo budujemy swoją markę między innymi w oparciu o lekkoatletykę, stając się jej prawdziwym domem. Cieszę się zatem, że ponownie możemy zaprosić sportowców na Stadion Śląski, tym razem żeby podczas Gali Złote Kolce podziękować im za starty w minionym sezonie – mówi marszałek Wojciech Saługa.


Wśród głównych kandydatów do zwycięstwa w tegorocznym rankingu Złote Kolce – organizowanym rokrocznie od 1970 roku przez Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz Przegląd Sportowy – jest wśród mężczyzn Wojciech Nowicki. Wieloletni reprezentant Polski w rzucie młotem w minionym sezonie zwyciężył w mistrzostwach Europy w Rzymie, gdzie osiągnął wynik 80.95.

To był świetny konkurs. Uwielbiam takie zawody, gdzie trzeba walczyć do końca. To 80.95 uzyskałem w ostatnim rzucie. Nie spodziewałem się, że wygram, ale dzięki temu, że rywale rzucali dalej ode mnie to zmobilizowałem się do tego szóstego rzutu. Tak to w sporcie bywa. Czasem wygrywa się pierwszą próbą, czasem trzeba zachować koncentrację przez cały konkurs – wspomina Nowicki, który stoi przed szansą piątego w karierze triumfu w rankingu Złote Kolce.


Podczas czwartkowej Gali ORLEN Złote Kolce Śląskie 2024 wręczone zostanie także wyróżnienie dla zawodnika, który w mijającym sezonie zapracował na tytuł odkrycia roku w polskiej lekkiej atletyce. Nominowanych do tego miana jest czworo młodych sportowców – specjaliści od biegu na 400 metrów Anastazja Kuś i Stanisław Strzelecki, płotkarka Wiktoria Gadajska oraz wieloboista Hubert Trościanka.

Dla nas już sama nominacja jest dużym wyróżnieniem. Mój zawodnik zrobił w tym sezonie bardzo duży postęp. Wszyscy mówią o medalu mistrzostw świata, ale on dwukrotnie poprawiał rekord Polski juniorów. Hubert notuje stały progres w poszczególnych konkurencjach. Jest z pewnością naszą nadzieją na sukcesy także w seniorskim wieloboju – zapewnia trener Huberta Trościanki Marek Rzepka.


Czwartkowy wieczór przyniesie też rozstrzygnięcia w innych kategoriach.

Tradycyjnie nagrodzimy trenera roku. To bardzo ważna kategoria. Tak naprawdę nie ma sukcesu sportowca bez tej bardzo trudnej pracy szkoleniowca. Podczas gali podziękujemy też naszym sponsorom z firmą ORLEN na czele, która jest z nami od blisko 15 lat. Będzie też okazja do podziękowań dla głównego donatora polskiej lekkiej atletyki, czyli ministerstwa sportu i turystyki – opowiada wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara.


Partnerem głównym Gali ORLEN Złote Kolce Śląskie 2024 jest Województwo Śląskie, a sponsorem ORLEN. Gala ORLEN Złote Kolce Śląskie 2024 odbędzie się 24 października na Stadionie Śląskim. Transmisję telewizyjną z wydarzenia przeprowadzi TVP Sport.

Złote Kolce to wspólna nagroda Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Przeglądu Sportowego. Inicjatorem jej powstania był nieżyjący już redaktor Andrzej Gowarzewski, wręczana jest od 1970 roku. Jej pierwszymi laureatami byli Teresa Sukniewicz i Henryk Szordykowski. W kolejnych latach triumfatorami rankingu były takie sławy polskiej lekkiej atletyki jak Irena Szewińska, Władysław Kozakiewicz, Jacek Wszoła, Robert Korzeniowski, czy Szymon Ziółkowski. W ostatnich latach absolutną dominatorką jest Anita Włodarczyk, która od 2009 do 2021 roku sięgała po nagrodę aż dziesięciokrotnie.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
4.9°C
wschód słońca: 07:23
zachód słońca: 17:29
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2024-10-25 18:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-25 18:30
miejsce
Expo-Łódź - Aula, Łódź, Aleja...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-25 20:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-25 20:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany