Sport artykuł sponsorowany
13 listopad 2020

Snooker w Polsce – powoli, ale do przodu

fot. nadesłane
Wielu ludzi w Polsce widziało, ale nie zna zasad. Są jednak zapaleni fani, kibice przed telewizorami, a rozwój snookera w Polsce jest zauważalny. Nie ma się czego wstydzić.

Choć wszelkie gry bilardowe w Polsce kojarzą się raczej z rozrywką w pubach, to jednak profesjonalna strona tego sportu wygląda lepiej niż można by się spodziewać. Obraz snookera nad Wisłą wygląda jeszcze lepiej, gdy prześledzi się historię tego sportu w naszym kraju.
 

Szalone lata dziewięćdziesiąte i snooker z Australii 

Australijski snooker od lat kojarzy się kibicom ze świetnym graczem – Neilem Robertsonem. Na stronie Polskiego Związku Snookera i Bilarda Angielskiego znajdziemy notkę, w której podana jest informacja, że gra ta do Polski nie trafiła z wydawałoby się oczywistego kierunku, czyli z Wielkiej Brytanii, ale właśnie z Australii. Miało to miejsce w latach 90. XX wieku, czyli ważnym i dynamicznym czasie dla Polski. W każdej dziedzinie działo się wiele, a zachodnie wzorce wręcz wlewały się do Polski. Biorąc pod uwagę fakt, że pierwsze Mistrzostwa Polski w snookera wystartowały w 1993 roku, trzeba przyznać, że w niecałe 30 lat Polska stała się interesującym rynkiem dla tego sportu w Europie Środkowo-Wschodniej. Choć wielkich sukcesów polskich graczy nie zobaczymy, to jednak systematycznie i mozolnie budowana jest baza tego sportu. W wielu miasta działały i działają nadal kluby snookerowe. Widzimy więc przemianę od strony zawodniczej, sędziowskiej, ale i kibicowskiej.
 

Duża dawka snookera jesienią

W Polsce nietrudno znaleźć fanów tego sportu, którzy lubią spędzać (zwłaszcza wieczory) czas przed telewizorem. Snooker w tv jest łatwo dostępny i popularny. A że w normalnym sezonie rozgrywek nie brakuje i toczą się one przez większą część roku, zwłaszcza jesienią i zimą – pojęcie o tym sporcie wśród kibiców jest coraz większe. Z tego powodu kibice nie boją się też obstawiać snookera. Zakłady bukmacherskie, takie jak STS, niemal zawsze mają w swojej ofercie zakłady na najważniejsze i najpopularniejsze rozgrywki międzynarodowe. Ten rok dla jednych i drugiej był a może nadal jest, bardzo trudny. Przez kilka miesięcy snookera live nie było, turnieje i mecze zostały odwołane lub w najlepszym przypadku przełożone. Sezon 2020 skrócono. W efekcie czego końcówka roku dla fanów snookera jest wyjątkowo atrakcyjna. Turnieje zaczęły się we wrześniu w Anglii i Wysp Brytyjskich nie opuszczą aż do grudnia. Dopiero w 2021 roku zaplanowano turnieje poza Anglia.
 

2021 będzie lepszy i normalniejszy?

Jest to więc trochę szalony czas dla graczy, kibiców i bukmacherów, bo forma oraz postawa graczy jest sporą niewiadomą. Wszyscy mają nadzieję, że ład i porządek, który od lat panuje i charakteryzuje ten sport, wróci w 2021 roku i następny sezon będzie wyglądał bardziej tradycyjnie. Mimo że w telewizji snooker nawet w czasach pandemii ogląda się tak samo dobrze, jak zawsze, to brak kibiców w salach, halach jest jednak odczuwalny, nie ma spontanicznych reakcji i interakcji. Zawsze jednak mogło być gorzej, zwłaszcza gdy spojrzy się na inne dyscypliny sportowe…

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-08-29 16:00
miejsce
Kościół polskokatolicki pw....
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-04 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 16:30
miejsce
Kościół polskokatolicki pw....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-14 19:00
miejsce
ArtKombinat Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany