reklama
kategoria: Sport
16 grudzień 2024

Trenerzy kajakarstwa spotkali się w Spale. Doceniamy najlepszych szkoleniowców

fot. Natalia Zdziebczyńska
Trenerzy kadr narodowych, szkoleniowcy klubowi z całej Polski, a także specjaliści z różnych dziedzin, współpracujący z Polskim Związkiem Kajakowym. Trzydniowa kursokonferencja trenerska w Spale była okazją do podsumowania olimpijskiego sezonu oraz do przedstawienia planów na najbliższe miesiące, a nawet lata. Nie zabrakło trudnych pytań, ale i konstruktywnych odpowiedzi. Udało się zbudować platformę wymiany zdań i doświadczeń między trenerami reprezentacji, a szkoleniowcami ze środowisk lokalnych, którzy mają ogromny udział w przygotowania późniejszych medalistów.
Za polskimi kajakami gorący okres związany z igrzyskami olimpijskimi w Paryżu. Najpierw przyspieszone, bo niespełna trzyletnie przygotowania. Później stresujące kwalifikacje i wreszcie sam wymagający egzamin, czyli start na torze w Var sur Marne niedaleko stolicy Francji. Egzamin zarówno dla zawodników, jak i trenerów, którzy w najlepszy możliwy sposób starali się wdrożyć swój plan na zdobycie medali. W każdej chwili wspierani oni byli przez sponsora głównego PZKaj, PGE Polską Grupę Energetyczną S.A. Udało się w jednym przypadku, czyli w slalomie kajakowym, gdzie Klaudia Zwolińska wywalczyła srebro.

W weekend od 13 do 15 grudnia w Spale sztaby szkoleniowe, trenerzy klubowi i działacze oraz niezależni eksperci mogli wreszcie na spokojnie przeanalizować ten intensywny okres i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Jako prelegenci pojawili się wszyscy opiekunowie seniorskich kadr narodowych w sprincie i slalomie kajakowym, m.in. Zbigniew Kowalczuk czy Sergij Bezuglij, którzy od stycznia formalnie rozpoczną pracę odpowiednio z grupą kajakarek i kanadyjkarzy. W piątkowe popołudnie prezentację, podsumowującą pracę z kadrą w slalomie kajakowym i kayak crossie miał Jakub Chojnowski, trener główny reprezentacji Polski w tej specjalności.

Za nami rok, który na stałe wpisał się do historii polskiego kajakarstwa. Fajnie podsumowuje się taki sezon i miło się spotkać z trenerami z całego środowiska kajakowego. Sukces zawsze rodzi sukces, więc mam nadzieję, że coś wartościowego z mojej prezentacji zostanie wyciągnięte. Nam w slalomie kajakowym wciąż brakuje trenerów, ale ten napływ sukcesywnie jest. Staramy się wciągać do szkolenia młodych trenerów. Sam do tej grupy należę i wciąż muszę się rozwijać. W ten sposób działamy. Jeśli chodzi o drogę kształcenia trenera, to najczęściej zawodnicy, kończący karierę idą właśnie w tym kierunku. Tak było ze mną, czy z moimi kolegami. Myślę, że to najlepsza droga. Wtedy człowiek na własnej skórze poczuje to, co później będzie chciał wpoić swoim podopiecznym. Oczywiście zachęcam też innych do kształcenia się w naszej dyscyplinie. Łączy nas woda, to jest ten wspólny mianownik, który możemy wykorzystywać w codziennym treningu – powiedział.


Duże zainteresowanie wzbudził wykład trenera kadry kajakarzy, Ryszarda Hoppe. Oprócz kwestii typowo szkoleniowych, zebranych interesowały też sposoby rozwiazywania sytuacji konfliktowych, z jakimi musi się zmagać szkoleniowiec na tak odpowiedzialnym stanowisku.

Cieszę się, że miałem okazję zdementować różne pogłoski, które krążą w środowisku, wyjaśnić pewne sprawy. Moje wystąpienie miało wlaśnie na celu przedstawienie rzeczywistej sytuacji. Poza tym, mówiłem o tym, co robiliśmy w skróconym cyklu olimpijskim. Takie spotkania środowiska trenerskiego przydałyby nam się ze dwa razy w roku. To okazja do integracji, zacieśnienia współpracy między szkoleniowcami kadry, a klubowymi. Na pewno mamy zdolnych trenerów w klubach. Bez nich nie byłoby zawodników. Wreszcie będę miał młodego trenera do współpracy, zaczynamy od stycznia. Cieszę się, że w Spale mogliśmy wszystko wyjaśnić prosto w oczy. Przed nami nowe otwarcie kadry kajakarzy. Z młodą, uzdolnioną ekipą. W kadrze narodowej seniorów jest 9 zawodników, z czego 5 to młodzieżowcy. Oni mają na koncie tytuły mistrzów czy wicemistrzów Europy i świata. Ekipa jest perspektywiczna. Przez te cztery lata jesteśmy w stanie przygotować mocną kadrę na kwalifikacje, a później na start w igrzyskach w Los Angeles – mówił Ryszard Hoppe.


Prezes Polskiego Związku Kajakowego, Grzegorz Kotowicz, dodał.:

Ta kursokonferencja to forma docenienia wyróżniających się trenerów ze środowiska kajakowego. Jednocześnie podsumowujemy poprzedni sezon, a w tym wypadku cały cykl olimpijski. Poza tym, wykorzystujemy takie wykłady i dyskusje, by dowiedzieć się czegoś nowego. To bardzo ważne wydarzenie dla naszego środowiska. Trzeba jasno powiedzieć, że nasza dyscyplina ma duży potencjał i igrzyska w Los Angeles na pewno będą bardziej udane niż te paryskie. Pamiętamy jednocześnie o wielkim sukcesie Klaudii Zwolińskiej i medalu dla polskiego slalomu po 24 latach. Zawód trenera w sportach mniej widowiskowych daje mniejsze możliwości utrzymania się. Nie jesteśmy przecież dyscypliną zespołową. Należy jednak jasno powiedzieć, że ci, którzy przyjechali do Spały chcą się szkolić. Nigdy za dużo nowych informacji. Polscy trenerzy są na odpowiednim poziomie. Wielu z nich jest przecież docenianych zagranicą – zakończył.

Partnerem Polskiego Związku Kajakowego jest LOTTO.

W trakcie trzydniowych wykładów w COS OPO Spała, wśród których prelegentami byli też m.in. specjaliści z Instytutu Sportu, szkoleniowcy mieli szansę na zdobycie wiedzy z zakresu psychologii sportu, suplementacji, przeciwdziałania dopingowi czy wyszukiwania talentów w polskich realiach. Podczas kursokonferencji w Spale poznaliśmy kalendarz przyszłorocznych imprez na arenie krajowej i międzynarodowej. Jedno jest pewne – kajakowych atrakcji dla kibiców nie zabraknie!
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
0.5°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 16:14
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-01-22 18:00
miejsce
Kręgielnia Król Kul, Łódź, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-22 20:30
miejsce
Kręgielnia Król Kul, Łódź, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 19:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-24 18:00
miejsce
Sala koncertowa Akademii Muzycznej...
wstęp biletowany